Koncern Sony zaprezentował wyniki finansowe za zakończony z końcem marca rok fiskalny. Wygląda na to, że coraz lepiej sprzedające się inteligentne telefony Sony Xperia nie są w stanie poprawić sytuacji finansowej azjatyckiego giganta.

Rosnące o 14,3 proc. przychody, które wyniosły 75,4 miliarda dolarów nie przełożyły się na zyski. Firma zanotowała stratę netto w wysokości 1,25 miliarda dolarów czyli prawie trzykrotnie wyższą niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

Na rynku w trakcie roku pojawiło się 14,6 miliona konsol PlayStation wersji 3 i 4, czyli o 1,9 miliona mniej niż rok wcześniej. Mobilne urządzenia do gier sprzedały się w 4,1 milionach egzemplarzy. Słabiej sprzedawały się urządzenia rejestrujące: aparaty cyfrowe, których na rynku pojawiło się 11,5 miliona (wobec 17 milionów) i kamery wideo, których sprzedanych zostało 2,3 miliona wobec 3,7 milionów rok wcześniej.

Słabych wyników nie poprawia sprzedaż smartfonów, które sukcesywnie zdobywają rynek. W zakończonym właśnie roku Sony sprzedało 39,1 miliona aparatów telefonicznych segmentu smart, czyli o 6,1 miliona więcej niż rok wcześniej.

Według prognozy na bieżący rok, koncern Sony ma sprzedać 50 milionów smartfonów, głównie z linii high-endowej Xperia. Z prognoz finansowych wynika zaś, że spółka zanotuje stratę około 0,45 mld dol. przy niewielkim , 0,4-proc., wzroście przychodów.