Telekomunikacja Polska rozpoczęła testowanie instalacji dostępowej VDSL2 w dwóch domach studenckich w warszawskiej dzielnicy Centrum: w Riwierze (Rondo Jazdy Polskiej) oraz Mikrusie (ul.Waryńskiego 10). Operator udostępnił na 100 terminalach usługę o przepustowości 80 Mb/s. – Testujemy maksymalne możliwości technologii VDSL. Na warstwie sieciowej prędkość jest nawet wyższa, zaś 80 Mb/s to maksymalna prędkośc synchronizacji dla klienta – mówi Grzegorz Marek, szef marketingu oferty szerokopasmowej TP.

Choć operator mocno nagłaśnia rozpoczęcie testu, to jednak deklaruje, że chodzi o rzeczywiste analizy techniczne, a nie tylko działania wizerunkowe. Wybór akademików podyktowała chęć dotarcia do grupy zaawansowanych i wymagających użytkowników, którzy mocną obciążają łącza dostępowe.

W I kwartale TP informowała, że usługi dostępowe w sieci VDSL mogłyby wystartowac jeszcze w tym roku. – Chcemy wejść z tą ofertą możliwie szybko, ponieważ rynek nie będzie na nas czekał. To czy uda się w tym roku zależy m.in. od wyników tego testu – mówi Grzegorz Marek.