Przegląd prasy rpkom.pl – wtorek 3 kwietnia

Publikacja: 03.04.2018 07:30

Duży poślizg w informatyzacji przetargów
Czy jesienią polskie przetargi zostaną sparaliżowane przez brak systemu e-Zamówień? Urząd Zamówień Publicznych pracuje nad alternatywą, która ma pozwolić tego uniknąć. Po 18 października wszystkie przetargi w Polsce będą musiały być przeprowadzane w internecie. Najpóźniej tego dnia mają zniknąć papierowe oferty. Problem w tym, że system e-Zamówienia, który ma umożliwiać składanie ich przez internet, prawdopodobnie nie będzie wówczas jeszcze gotowy. Wciąż nie zakończył się bowiem na niego przetarg. Niedawno po raz drugi wyłoniono zwycięzcę – firmę Enterprise Services Polska. Umowy wciąż jednak nie zawarto. Tymczasem zgodnie z pierwotnym harmonogramem kontrakt powinien być podpisany we wrześniu 2017 r. Za datę krytyczną przyjmowano koniec października.
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1114854,kiedy-powstanie-system-e-zamowien.html (dostęp płatny)

Eldorado dla prawników, czyli jak RODO zmieniło rynek
Specjaliści od ochrony danych są rozrywani. Najlepsi mają terminy szkoleń ustalone na kilka miesięcy naprzód. Uczelnie uruchamiają kolejne studia podyplomowe. Wszystko to efekt unijnego rozporządzenia.
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1114841,eldorado-dla-prawnikow-czyli-jak-rodo-zmienilo-rynek.html (dostęp płatny)

Parkiet

Herkules, Pozbud, Wasko: Duży kontrakt podpisany
Konsorcjum, na czele którego stanęła Nokia Solutions and Networks i w którym duże udziały mają firmy zależne od giełdowych spółek Herkules, Pozbud i Wasko, podpisało z PKP PLK umowę o wartości 2,79 mld zł brutto.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/798284_Herkules_Pozbud_Wasko:_Duzy_kontrakt_podpisany.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja: Giełdowe telekomy myślą o konkursie
Nie do 20 kwietnia, ale do 11 maja, firmy zainteresowane wsparciem inwestycji w budowę sieci szybkiego dostępu do internetu mogą składać wnioski w ramach trzeciego już konkursu zorganizowanego przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Jest w nim do wzięcia w sumie prawie 1,94 mld zł.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/798289_Telekomunikacja:_Gieldowe_telekomy_mysla_o_konkursie.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

NCBR broni swojego prawa do start-upów
Centrum uspokaja, że będzie rozsądnie korzystać z prawa pierwokupu start-upów dofinansowanych w programie BRIdge Alfa.
https://www.pb.pl/ncbr-broni-swojego-prawa-do-start-upow-909449 (dostęp płatny)

Polisy w Playu dla biznesu
W grudniu ubiegłego roku sieć komórkowa Play zadebiutowała z aplikacją na smartfony do sprzedaży prostych polis. W grudniu ubiegłego roku sieć komórkowa Play zadebiutowała z aplikacją na smartfony do sprzedaży prostych polis. Oferta jest skierowana wyłącznie do klientów Playa, a opłata za ubezpieczenie doliczana do rachunku za usługi telekomunikacyjne.
https://www.pb.pl/polisy-w-playu-dla-biznesu-909435 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Elektroniczny prawnik przyszłości

Sztuczna inteligencja coraz częściej wypiera ludzi nie tylko z fabryk, lecz nawet z kancelarii prawnych. Według ekspertów rewolucja 4.0 sprawi, że w ciągu najbliższych kilku lat duża część pracy analitycznej będzie wykonywana przez urządzenia wykorzystujące sztuczną inteligencje. Pracę księgowego, audytora, a nawet prawników w dużej części zastąpią specjalne oprogramowania.  „Nasza kancelaria już w tym momencie, zarówno lokalnie jak i globalnie, wykorzystuje narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, głównie do analizy ryzyka prowadzenia sporów, generowania podstawowych dokumentów kontraktowych oraz porównywania znaków towarowych”– mówi Kuba Ruiz, adwokat kierujący praktyką digital w kancelarii Bird & Bird.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1370115-Elektroniczny-prawnik-przyszlosci.html (dostęp płatny)

Kasa Wielkiego Brata od stycznia
Stacje paliw i warsztaty samochodowe w pierwszej kolejności będą musiały zainstalować kasy online.  Rząd chce, by oko fiskusa już w przyszłym roku zaczęło na bieżąco kontrolować transakcje w niektórych branżach. Projektem stosownej ustawy ma się zająć rząd w czwartek, 5 kwietnia.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1370121-Kasa-Wielkiego-Brata-od-stycznia.html (dostęp płatny)

Telewizja coraz bardziej internetowa
Kilka lat temu mówienie o korzystaniu z usług kojarzonych z telewizją naziemną, ale przez internet, wydawało się czystą fantastyką. Nadawcy wydawali się przekonani o swojej sile, bo ludzie telewizji nie przestaną nigdy oglądać.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1370128-Telewizja–coraz-bardziej-internetowa.html (dostęp płatny)

Telewizyjne rozdroże
Zmiany w płatnej telewizji utrudniają telekomom decyzje, w co inwestować. Za granicą to trend. A w Polsce mamy jeden przykład kapitałowego mariażu sieci komórkowej i płatnej telewizji: kilka lat temu Polsat kupił sieć Plus. Skąd taka cisza na wizji? 8 mld zł wart będzie w tym roku polski rynek płatnej telewizji: platform satelitarnych, kablowych i internetowych – uważa firma doradcza Audytel. To oznacza wzrost rok do roku o prawie 2 proc., co dla branży pozostającej – jak mówi Grzegorz Bernatek, główny analityk rynku TMT w Audytelu – w trendzie bocznym jest zmianą zauważalną.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1370134-Telewizyjne-rozdroze.html (dostęp płatny)

Nie trzeba uciekać z Facebooka
Marek Zagórski, pełniący obowiązki ministra cyfryzacji uważa, że resort jest potrzebny, bo regulacje, którymi się zajmuje, są bardzo istotne. Czy chciałby zostać formalnie jego szefem? – wywiad.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1370145-Nie-trzeba-uciekac-z-Facebooka.html (dostęp płatny)

Aplikacje mobilne przydają się towarzystwom i klientom
Nowe technologie pomagają przy sprzedaży polis. Branża ubezpieczeniowa z natury jest konserwatywna i nowatorskie rozwiązania wprowadza powoli. W ciągu ostatnich dwóch lat pojawiło się jednak kilka pomysłów, które mają albo pomóc w dystrybucji, albo ułatwić likwidację szkód. Najważniejsze z nich to aplikacje mobilne do likwidacji szkód, sprzedaż polis przez Facebooka, w bankomatach i polisomatach, telematyka, sprzedaż polis powiązana z innymi produktami.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1370147-Aplikacje-mobilne-przydaja-sie-towarzystwom-i-klientom.html (dostęp płatny)

Marketing 2.0 pomógł osiągnąć sukces sprzedaży
Czy dziś ubezpieczenia sprzedaje się inaczej niż jeszcze dekadę temu?
– Trudniej. Trzeba się przebić przez potok przeróżnych informacji, które spadają na przeciętnego człowieka. Nie wystarczy już tylko wyróżniać się na rynku, ale trzeba precyzyjnie docierać do potencjalnych klientów z informacją o atrakcyjnej ofercie. Temu służą nowoczesne narzędzia marketingowe – rozmowa z Patrycją Kotecką, dyrektor marketingu w Link4.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1370149-Marketing-20-pomogl-osiagnac-sukces-sprzedazy.html (dostęp płatny)

Nowe technologie wspierają ubezpieczycieli i klientów
Wykorzystanie aplikacji mobilnej do likwidacji szkód przyspiesza wypłatę odszkodowania oraz zapewnia klientowi możliwość sprawdzania na bieżąco, co dzieje się w jego sprawie – pisze Agnieszka Antol, kierująca wydziałem rozwoju systemów likwidacji szkód w Warcie.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1370151-Nowe-technologie-wspieraja-ubezpieczycieli-i-klientow.html (dostęp płatny)

Telematyka to sposób na obniżkę składki za polisę OC
Monitoring stylu jazdy opłaci się ostrożnemu kierowcy. Towarzystwa dobrze radzą sobie z wprowadzaniem nowości w ubezpieczeniach komunikacyjnych. – Walka o prymat w zdobyciu przewagi konkurencyjnej ogranicza się do oferowania unikalnego produktu albo najniższej ceny, również w ubezpieczeniach – mówi Jakub Machnik, członek zarządu Uniqa. – Na rynku zdominowanym przez dostawców zunifikowanego produktu, jakim jest OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, o innowacje raczej trudno, więc duża uwaga skierowana jest na pracę z kosztami – dodaje.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1370150-Telematyka-to-sposob–na-obnizke-skladki-za-polise-OC.html (dostęp płatny)

Zaprojektuj prywatność cd.
Priorytetem zawsze jest ochrona interesów jednostki – osoby fizycznej na jak najwyższym poziomie. Nowe przepisy nie wskazują, jak robi to dotychczasowa ustawa o ochronie danych osobowych, jakie dokumenty i procedury należy posiadać, by uznać, że prawidłowo przetwarza się dane osobowe, czyli by móc spać spokojnie. (MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z FIRMĄ SAGE)
http://archiwum.rp.pl/artykul/1370148-Zaprojektuj-prywatnosc-cd.html (dostęp płatny)

Duży poślizg w informatyzacji przetargów
Czy jesienią polskie przetargi zostaną sparaliżowane przez brak systemu e-Zamówień? Urząd Zamówień Publicznych pracuje nad alternatywą, która ma pozwolić tego uniknąć. Po 18 października wszystkie przetargi w Polsce będą musiały być przeprowadzane w internecie. Najpóźniej tego dnia mają zniknąć papierowe oferty. Problem w tym, że system e-Zamówienia, który ma umożliwiać składanie ich przez internet, prawdopodobnie nie będzie wówczas jeszcze gotowy. Wciąż nie zakończył się bowiem na niego przetarg. Niedawno po raz drugi wyłoniono zwycięzcę – firmę Enterprise Services Polska. Umowy wciąż jednak nie zawarto. Tymczasem zgodnie z pierwotnym harmonogramem kontrakt powinien być podpisany we wrześniu 2017 r. Za datę krytyczną przyjmowano koniec października.
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1114854,kiedy-powstanie-system-e-zamowien.html (dostęp płatny)

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?