Przegląd prasy – poniedziałek 7 kwietnia

Publikacja: 07.04.2014 06:27

Cyfrowa Szkoła bez weryfikacji

Rząd zainwestował w program Cyfrowa Szkoła ok. 50 mln zł, lecz nie wie, czy sensownie. MEN przyznało, że „nie było możliwe dokonanie oceny stopnia wzrostu kompetencji uczniów (…) za pomocą niezależnego testu”. Wyniki kilku zleconych badań były zbyt mocno rozbieżne

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=478761 (dostęp płatny)

Konsola wygrywa z telewizją

Na świecie nabywców znalazło już łącznie ponad 10,5 mln urządzeń najnowszej generacji. U nas sprzedaż w styczniu i lutym podskoczyła niemal o jedną trzecią. Konsole do gier wygrywają z telewizją, stając się domowym centrum rozrywki. Odbierają tę rolę tradycyjnym komputerom. Ich największą przewagą jest możliwość wspólnej zabawy wielu uczestników. Wielkim atutem – gry ruchowe. W polskim wyścigu o klientów wyraźnie wygrywa Sony z Play Station 3 i 4, ale Microsoft sam sobie jest winien, bo jego Xbox One oficjalnie pojawi się u nas dopiero jesienią

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=478773 (dostęp płatny)

Operator komórkowy oferuje ci tablet? Przeczytaj uważnie umowę

Tomasz Jurczak

Federacja Konsumentów ostrzega przed nieprzemyślanym korzystaniem z ofert łączonych na usługę telekomunikacyjną wraz z dodatkowym urządzeniem. Umowę podpisujemy na 24 miesiące, ale raty będziemy spłacać dłużej.  Według Federacji Konsumentów podpisanie umowy łączonej jest dla klienta niekorzystne, choć niewątpliwie dla niektórych takie rozwiązanie może mieć pewne plusy. Nie wszystkich stać bowiem na kupno nowoczesnego sprzętu, co wiąże się z jednorazowym wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Najważniejsze jest jednak, aby klient był świadomy treści podpisywanej umowy i związanych z nią zastrzeżeń i wyłączeń.

http://serwisy.gazetaprawna.pl/telekomunikacja/artykuly/788814,operator-komorkowy-oferuje-ci-tablet-przeczytaj-uwaznie-umowe.html

Pięciolatek przechytrzył specjalistów z Microsoftu, złamał kod konsoli Xbox

tm

Pięcioletni chłopiec z San Diego w USA przechytrzył największych specjalistów z firmy komputerowej Microsoft i złamał zabezpieczenia konsoli do gier Xbox.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,15751457,Pieciolatek_przechytrzyl_specjalistow_z_Microsoftu_.html

Brak roamingu, neutralny internet. Telekomy oburzone

Artur Włodarski

„To krok w niewłaściwym kierunku. Ucierpi konsument i konkurencyjność przedsiębiorstw w UE”. Oficjalnie jednka przedstawiciele działających w Polsce telekomów ważą słowa, przygotowują oświadczenia albo odmawiają odpowiedzi.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,15745017,Brak_roamingu__neutralny_internet__Telekomy_oburzone.html

UKE wzywa Aero2 na dywanik. Za wprowadzenie dodatkowego kodu

kaem

Dostawca darmowego internetu Aero2 wprowadził niewygodne dla użytkowników utrudnienie w dostępie do sieci – czyli kod CAPTCHA. Do UKE wpłynęły skargi, więc regulator interweniuje: wytłumaczcie się.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,15742932,UKE_wzywa_Aero2_na_dywanik__Za_wprowadzenie_dodatkowego.html

Telekomunikacja: Solorz-Żak górą

Urszula Zielińska

Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił trzecie konsultacje dokumentacji aukcyjnej częstotliwości 800/2600 MHz (tzw. aukcja LTE). Magdalena Gaj, prezes UKE, zmieniła kształt dokumentacji po myśli Zygmunta Solorza-Żaka, który promował pomysł budowy jednej wspólnej sieci w paśmie 800 MHz. Popierał ten pomysł Play, proponując rozwiązanie, w którym każdy z czterech operatorów komórkowych może wygrać tylko jedną czwartą pasma, a warunki aukcji „stymulują” firmy do zawarcia porozumienia o współpracy. Gaj podkreśla, że zawsze była zwolenniczką współpracy operatorów przy budowie sieci LTE, ale przyznaje, że w dokumentacji zabrakło precyzyjnych zapisów popychających firmy w kierunku realizacji takiego scenariusza.

http://www.parkiet.com/artykul/7,1367268-Aukcja-LTE–do-trzech-razy-sztuka.html

Komputronik wybrał trzecią drogę

Mariusz Gawrychowski

Sprzedaż tanich tabletów może być niebezpieczną pułapką. Spółka wymyśliła, jak ją ominąć.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3611966,8921,komputronik-wybral-trzecia-droge (dostęp płatny)

Ciekawe dane nie leżą na wierzchu liczb

Karol Jedliński

Małe firmy w zetknięciu z terabajtami danych są jak Dawid przed Goliatem. Muszą użyć sprytu i wsparcia z chmur internetowych.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3611957,95108,ciekawe-dane-nie-leza-na-wierzchu-liczb (dostęp płatny)

Nastolatki maja alternatywę dla Facebooka

Łukasz Ostruszka

Jeśli waszych dzieci nie ma na Facebooku, to gdzie są? — takie pytanie postawił amerykański serwis MarketWatch.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3611936,57713,nastolatki-maja-alternatywe-dla-facebooka (dostęp płatny)

Prezes Mozilli odszedł po dwóch tygodniach

Łukasz Ostruszka

W Dolinie Krzemowej konserwatywny punkt widzenia na sprawy społeczne może być jedną z rzeczy, które trzeba zachować tylko dla siebie.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3611935,91029,prezes-mozilli-odszedl-po-dwoch-tygodniach (dostęp płatny)

Aukcja LTE: do trzech razy sztuka

Urszula Zielińska

Trzecia wersja dokumentacji aukcyjnej pozwala spółkom Zygmunta Solorza-Żaka starać się o dwa razy więcej częstotliwości niż do tej pory. Bez protestów się nie obejdzie. Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, przekonuje, że tak miało być zawsze. Nie wiadomo jednak, jak skończyłaby się aukcja LTE, gdyby nie publiczna debata z udziałem Zygmunta Solorza-Żaka, jego firm, protesty Play i zainteresowanie polityków. A tak w piątek regulator ogłosił trzecie już w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy konsultacje dokumentacji aukcyjnej częstotliwości 800/2600 MHz (tzw. aukcja LTE).

http://archiwum.rp.pl/artykul/1238349-Aukcja-LTE:-do-trzech-razy-sztuka.html (dostęp płatny)

Czy LiveChat jest ofiarą King Digital

Tomasz Świderek

Po niezbyt udanym debiucie giełdowym akcji producenta gier online King Digital Entertainment po raz kolejny ?w ostatnich kilkunastu miesiącach podniosły się głosy, ?że wyceny spółek internetowych są stanowczo ?za wysokie. Sprzedane po 22,5 dol. w przeprowadzonej w końcu marca pierwszej publicznej ofercie (IPO) akcje King Digital Entertainment w pierwszym dniu notowań straciły 16 proc. Był to najgorszy giełdowy debiut w USA od połowy listopada 2013 roku.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1238369-Czy-LiveChat-jest-ofiara-King-Digital.html (dostęp płatny)

Dobra pamięć rynku telekomunikacyjnego

Grażyna Piotrowska-Oliwa

Jak można mówić o oligopolu tandemów T-Mobile/Orange i Polkomtel/Play, jeśli te firmy od lat rywalizują ze sobą, niejednokrotnie „do krwi ostatniej”? Dyskusja na temat aukcji na częstotliwości 800 i 2600 MHz pod szybki internet LTE zaczyna nabierać tempa. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) właśnie ogłosiła kolejną rundę konsultacji dokumentacji przetargowej, zmodyfikowanej po uwzględnieniu części uwag zgłaszanych w czasie dwóch poprzednich tur. Zainteresowani mają czas do 5 maja na zajęcie stanowiska wobec modyfikacji, związanych m.in. ze współdzieleniem częstotliwości czy tzw. spectrum cap.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1238370-Dobra-pamiec–rynku-telekomunikacyjnego.html (dostęp płatny)

Polski komunikator podbija świat

Dariusz Wolak

Z produktu Livechat Software korzysta już ponad 7 tysięcy firm ?z kilkudziesięciu państw, w tym takie tuzy jak Orange, Bosch czy Air Asia. Niewiele polskich przedsiębiorstw może się pochwalić tym, że ich produkty zaliczane są do światowej czołówki w swojej kategorii. Ta sztuka udała się wrocławskiej spółce Livechat Software, która produkuje oprogramowanie klasy live chat. Aplikacje tego typu, czyli popularne komunikatory, mają za zadanie wspierać sprzedaż. – Doskonale ułatwiają też komunikację klienta czy partnera biznesowego z firmą – mówi Mariusz Ciepły, prezes i współzałożyciel Livechat Software.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1238284-Polski-komunikator-podbija-swiat.html (dostęp płatny)

Cyfrowa Szkoła bez weryfikacji

Rząd zainwestował w program Cyfrowa Szkoła ok. 50 mln zł, lecz nie wie, czy sensownie. MEN przyznało, że „nie było możliwe dokonanie oceny stopnia wzrostu kompetencji uczniów (…) za pomocą niezależnego testu”. Wyniki kilku zleconych badań były zbyt mocno rozbieżne

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?