Własna platforma internet TV w zasięgu ręki

Większość osób wideo w internecie utożsamia przede wszystkim z serwisem YouTube. Ale popularny YT nie do końca sprawdza się w zastosowaniach komercyjnych, zwłaszcza tj. dystrybucja treści premium, materiały firmowe, wymagające kontroli dostępu (np. szkolenia on-line). W realizacji tego typu celów, znacznie lepiej sprawdzą się profesjonalne platformy do zarządzania i publikacji multimedialnych treści on-line, Content Delivery Network (CDN)

Publikacja: 10.10.2012 11:11

Własna platforma internet TV w zasięgu ręki

Foto: ROL

Bogactwo produktów zakresie profesjonalnego zarządzania i publikacji treści audio-wideo w internecie oferuje również Netia. Dzięki usłudze CDN operator jest w stanie dostarczać wideo w internecie w zasadzie bez ograniczeń.

Usługi Netia CDN ułatwiają przygotowanie oraz emisję materiału wideo w dowolnym medium – na komputerze, iPadzie, smartfonie czy tablecie oraz na dowolnej platformie – Apple, Windows lub Android. Przykładem realizacji, która łączy wszystkie najnowsze możliwości nowoczesnych rozwiązań wideo w internecie, jest portal Cyfra+ OnLinemówi Jarosław Narojczyk Dyrektor ds. Rozwoju Sprzedaży w segmencie mediów.

Poza wersją webową, Cyfra+ OnLine wystartowała na urządzeniach mobilnych: iPhone’ach, iPadach i iPodach. Zastosowanie sprawdzonej technologii pozwoliło tej aplikacji po kilku dniach od premiery znaleźć się na pierwszym miejscu wśród najchętniej pobieranych płatnych programów mobilnych w kategorii: „rozrywka”.

Oprócz implementacji na urządzenia otwarte, rosnącym zainteresowaniem cieszą się aplikacje wideo do urządzeń zamkniętych, takich jak konsole, telewizory typu Connected TV (Smart TV), czy set-top boksy. Przykładem wdrożenia aplikacji w internecie i na telewizorach Samsung Smart TV jest serwis tuba.TV. Po podłączeniu telewizora do internetu użytkownik może oglądać kanały muzyczne z teledyskami swoich ulubionych wykonawców. Rozwiązanie Netia CDN zapewnia dostęp do tych treści w jakości HD.

CorpoTV pod kontrolą

Dystrybucja treści rozrywkowych, to tylko ułamek możliwych zastosowań nowoczesnych platform wideo. Także firmy, którym daleko do przemysłu rozrywkowego, mogą znaleźć wiele przydatnych dla siebie zastosowań CDN.

– W ramach CDN, Netia świadczy kompleksowe usługi dla firm, które chcą udostępniać własne materiały promocyjne czy informacyjne w formie wideo w sieci. Rozwiązania Netii wspierają cały proces: od sygnałów źródłowych w postaci telewizyjnego nagrania lub sygnału na żywo do wyświetlenia treści na każdym urządzeniu odbiorcy – mówi Jarosław Narojczyk.

Dostarczanie wideo w firmowym serwisie www przyciąga uwagę użytkowników i wydłuża czas ich przebywania na stronie. Dzięki oddziaływaniu na wiele zmysłów jednocześnie, pozwala przekazywać więcej informacji. To główne powody rosnącego zainteresowania internetowym wideo wśród małych i dużych przedsiębiorstw.

Profesjonalne serwisy video mają wyraźną przewagę nad bezpłatnymi platformami typu YouTube. Po pierwsze, zapewniają pełną kontrolę nad polecanymi innymi materiałami. Użytkownikowi, który korzysta z dedykowanego serwisu nie zostanie zaproponowany do obejrzenia inny, często bardzo niepożądany materiał np. konkurencyjnego przedsiębiorstwa z naszej branży. Po drugie, nasze materiały nie będą wykorzystywane do publikacji jakichkolwiek reklam.

Transmisja w HD zewsząd

Netia – za pomocą usługi LIVE EVENT, która jest świadczona wspólnie z firmą Insys zapewnia organizatorom wszelkiego rodzaju wydarzeń – kulturalnych, sportowych, konferencji biznesowych oraz promocyjnych imprez firmowych – transmisje na żywo z wysokiej jakości obrazem i dźwiękiem. Dzięki rozbudowanej sieci telekomunikacyjnej, Netia, może zapewnić kompleksową realizację wideo streamingu, zestawiając w miejscu wydarzenia odpowiednie łącza transmisji danych. Dzięki temu, operator gwarantuje wysoką jakość usług od miejsca powstania sygnału audio-wideo do momentu odtwarzania materiałów przez użytkowników na swoich urządzeniach. Wysoka jakość oraz bezpieczne łącza mają bardzo duże znaczenie dla powodzenia przeprowadzenia transmisji w internecie. Problem z dostępem do internetu w miejscu wydarzenia jest bowiem najczęstszą przyczyną nieudanych transmisji.

– Znaczenie jakości łącza internetowego  wzrasta, gdy chcemy zapewnić bardzo dobrą jakość obrazu. Przykładowo do przeprowadzenia transmisji w technologii Smooth Streaming potrzebne jest symetryczne łącze internetowe o prędkości wysyłania danych co najmniej 10 Mb/s (dla SD) do 20 Mb/s (dla HD). Dzięki takiej przepustowości można z miejsca wydarzenia wysyłać wiele profilów wideo, które potem płynnie dostosowują się do prędkości łącza odbiorcy i rodzaju jego urządzenia – mówi Jarosław Narojczyk.

Przykładem zastosowania usługi LIVE EVENT jest transmisja 2 Wyścigu Mydelniczek Red Bull, który odbywał się 23 września 2012. Netia wraz z firmą Insys została partnerem technologicznym tego wydarzenia. Osoby, które nie mogły być na warszawskiej Agrykoli osobiście, mogły oglądać transmisję (trwała prawie 6 godzin) na stronie www.redbullmydelniczki.pl. Wydarzenie było transmitowane w HD. Usługa jednorazowej transmisji może być uzupełniona o udostępnienie nagrań do późniejszego odtwarzania na życzenie (VOD).

Szkolenia i kursy nowej generacji

Dla wielu firm naturalnym zastosowaniem wideo w internecie będą webinaria, umożliwiające realizowanie na żywo przez internet szkoleń poszerzających wiedzę pracowników, partnerów biznesowych. Zaletą tego rodzaju rozwiązań jest m.in. obniżenie kosztów – wynikające z oszczędności na wyjazdach i pobytach w ośrodkach szkoleniowych – a także większa elastyczność programu szkoleń. Odbywające się na odległość webinaria nie powodują całodniowej nieobecności pracownika. Można tak dobrać czas i długość szkolenia, by pracownik mógł pogodzić codzienne obowiązki w miejscu pracy z koniecznością rozwoju zawodowego.

Czwarty Kongres Netii „Biznes to Rozmowy” transmitowany był na żywo w internecie z wykorzystaniem innowacyjnego multiplayera z funkcją Multi-PiP (ang. Picture in Picture). Transmisja realizowana była w jakości HD ze wszystkich wystąpień, jakie odbywały się w pięciu salach (do 5 równoległych transmisji). Dystrybucję treści zapewniła usługa Netii – CDN.

W transmisji z Kongresu wykorzystany został innowacyjny multiplayer, dostarczony przez firmę Insys, zawierający w jednym oknie podgląd z wszystkich sal jednocześnie. Użytkownik, jednym kliknięciem na miniaturę,  mógł dowolnie przemieszczać się między salami. Możliwość tą zapewniła funkcja Multi-PiP.

Kolejną korzyścią jest możliwość archiwizowania nagranych materiałów i wykorzystywania ich w przyszłości do szkoleń nowych pracowników. Wydatnie usprawnia to proces wdrażanie do pracy osób, które zaczynają pracę w firmie. W ramach tego rozwiązania można wprowadzić mechanizmy, które będą zapewniały dostarczenie dedykowanych treści dla wybranych grup pracowników. Możemy w łatwy sposób przypisywać inne prawa np. dla pracowników działów sprzedaży i technicznego, dodatkowo z rozróżnieniem poziomu stanowisk.

Bardzo ciekawą opcją jest wykorzystanie możliwości tworzenia testów opartych na materiałach video. Użytkownik może odpowiadać na pytania oglądając materiał, gdzie po udzieleniu odpowiedzi materiał się zatrzymuje. Udzielenie odpowiedzi powoduje dalsze odtwarzanie. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem, które wspierają obecnie inteligentne playery, jest uzależnienie rodzaju odtwarzanego materiału od udzielonej odpowiedzi. Test wideo można przygotować w taki sposób, że po podaniu prawidłowej odpowiedzi odtwarza się dalej materiał, w przypadku błędnej player odtwarza materiał stanowiący dodatkowe wyjaśnienie danej kwestii.

Wideo interaktywne

Inne zastosowania CDN to transmisje z walnych zgromadzeń akcjonariuszy (WZA) czy zebrań pracowniczych, szczególnie w firmach o rozproszonej strukturze terenowej. Łatwo jest organizować i zgromadzić dużą widownię, umożliwiając także audytorium komunikację i zadawanie pytań w sposób uporządkowany, przez moderowany czat.

Niektóre firmy preferują już obecnie komunikowanie wewnętrznych ważnych wydarzeń dla firmy tylko w postaci transmisji live. Cieszą się one bardzo dużą popularnością i umożliwiają dotarcie z przekazem do o wiele większej rzeszy pracowników. Warto dodać, że możliwe jest przeprowadzenie transmisji tylko w wewnętrznej sieci firmowej (intranecie). Jest to szczególne ważne dla firm, które poza skuteczną i efektywną komunikacją wewnętrzną chcą mieć pewność, że transmisja będzie dostępna tylko dla pracowników. Jednak nawet w przypadku udostępnienia treści wideo w otwartym Internecie, jeśli jest taka potrzeba, można zabezpieczyć przez DRM.

Więcej informacji o ofercie CDN Netii udziela Jarosław Narojczyk, Dyrektor ds. Rozwoju Sprzedaży w Netii: jaroslaw_narojczyk@netia.pl

[materiał dostarczony przez Netię stanowi płatny materiał promocyjny]

Bogactwo produktów zakresie profesjonalnego zarządzania i publikacji treści audio-wideo w internecie oferuje również Netia. Dzięki usłudze CDN operator jest w stanie dostarczać wideo w internecie w zasadzie bez ograniczeń.

Usługi Netia CDN ułatwiają przygotowanie oraz emisję materiału wideo w dowolnym medium – na komputerze, iPadzie, smartfonie czy tablecie oraz na dowolnej platformie – Apple, Windows lub Android. Przykładem realizacji, która łączy wszystkie najnowsze możliwości nowoczesnych rozwiązań wideo w internecie, jest portal Cyfra+ OnLinemówi Jarosław Narojczyk Dyrektor ds. Rozwoju Sprzedaży w segmencie mediów.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów