W okresie Bożego Narodzenia internauci nie tylko rzadziej korzystają z Internetu, ale też inaczej niż na co dzień. Rezygnują z odwiedzin większości stron, które na co dzień biją rekordy popularności. Z danych firmy badawczej Gemius wynika, że do sieci sięgają przede wszystkim, aby wyszukać życzenia i poprawić humor.

Największe spadki w okresie świątecznym notują strony rządowe, organizacji pozarządowych, władz lokalnych, szkół i uczelni oraz serwisy oferujące mapy i lokalizatory. O ile w ubiegłym roku z publicznych stron WWW tuż przed świętami skorzystało ponad 3,9 mln internautów (8-14 grudnia), to w czasie świąt już nieco ponad 2,5 mln użytkowników (22-28 grudnia). Na dwa tygodnie przed świętami z map i lokalizatorów korzystało ponad 3,5 mln użytkowników sieci, jednak w okresie świąt ich liczba zmalała do 2,5 mln osób. Zmiany preferencji internautów w okresie świątecznym potwierdzają również dane dotyczące stron związanych z edukacją (spadek z 7,1 mln do 5,4 mln użytkowników sieci w okresach 8-14 i 22-28 grudnia).

W święta znacznie rzadziej internauci zajmujują się też biznesem, transakcjami finansowymi czy zakupami. Stąd znaczące spadki liczby użytkowników na stronach dotyczących biznesu, finansów.  W ostatnim tygodniu grudnia spadki notują także treści związane z zakładami bukmacherskimi, kasynami online i lotto (spadek o jedną trzecią liczby internautów w okresie 22-28 grudnia w stosunku do tygodnia poprzedzającego), a także strony dla fanów literatury, fotografii i grafiki (spadek o ponad jedną czwartą).

W okresie Bożego Narodzenia (tydzień 22-28 grudnia) zwiększa się natomiast zainteresowanie stronami oferującymi gotowe szablony życzeń, smsów i kartki internetowe, które można wysłać (trzykrotny wzrost liczby internautów w stosunku do tygodnia poprzedzającego ten okres). W tym czasie rośnie także liczba internautów przeglądających strony, zawierające bramki sms, dzwonki, tapety, gry, animacje i filmy na telefony komórkowe (wzrost o ponad jedną piątą). Zwiększoną popularnością cieszą się także strony z dowcipami, śmiesznymi grafikami i strony kabaretów, witryny oferujące gry dla dzieci, opowiadania, kolorowanki czy inne formy rozrywki dla dzieci, a także strony z grami komputerowymi.