– Najwięcej stacji HD oferują telewizje satelitarne i kablowe, ale ich oferta jest już także znacząca u operatorów IPTV. W ramach naziemnej telewizji cyfrowej w październiku tego roku nadawano 116 stacji HD (płatnych i darmowych). Najwięcej było wśród tych ostatnich ogólnotematycznych stacji publicznych i kanałów prywatnych – podaje Europejskie Obserwatorium Audiowizualne analizujące telewizyjny rynek na zlecenie Komisji Europejskiej.

Tym, co najlepiej sprawdza się w HD, są kanały sportowe (w Polsce np. w tym roku Polsat uruchomił Polsat Sport Extra HD). Liczba nadawanych w HD stacji sportowych w Europie w ciągu roku zwiększyła się najbardziej – o 70 proc. – do 215. Kolejnymi najpopularniejszymi stacjami nadającymi w HD są kanały filmowe (jest ich już 144), ogólnotematyczne (108), serialowo-filmowe (76),dokumentalne (73), rozrywkowe (70), lifestylowe i podróżnicze (41), muzyczne i dziecięce (po 28), kulturalne (21), dla dorosłych (20).

Liderem, jeśli chodzi o liczbę stacji w wysokiej rozdzielczości jest Wielka Brytania, gdzie w tym standardzie nadaje już 229 kanałów.

Eksperci Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego przypominają, że to w Wielkiej Brytanii jest zarejestrowana cała rodzina kanałów z rodziny Discovery i National Geographic (a ten rodzaj stacji bardzo dobrze sprawdza się w HD), które są dystrybuowane w całej Europie. Rozwijaniu oferty HD sprzyja tam także zapewne fakt, że już prawie wszystkie z ok. 27 mln brytyjskich gospodarstw domowych odbierają telewizję cyfrową.

Kolejnymi najbogatszymi w stacje HD krajami są Niemcy (jest ich tam 108), Francja (ojczyzna Eurosportu – ma takich stacji 95),  Włochy (60), Hiszpania (45), Szwecja (ojczyzna Viasatu – 43) i  Holandia (38). W kolejnej w zestawieniu Polsce kanałów HD (z polską koncesją lub w polskiej wersji językowej) mamy 35.Czesi mają ich 27, Portugalczycy: 25, a Rumuni 20.