W USA, rynku telekomunikacyjnym w największym stopniu dotkniętym problemem przeciążenia sieci operatorskich, liczba femtokomórek (femtocell), czyli domowych/biurowych stacji bazowych przekroczyła liczbę tradycyjnych, operatorskich BTS-ów.

Według firmy [b]Informa Telecoms & Media[/b] w USA femtokomórki zdobyły palmę pierwszeństwa już jakiś czas temu. Liczba obecnie używanych [i]femtocells[/i] to ok. 350 tys, przy ok. 256 tys. tradycyjnych stacjach nadawczych. Według prognoz, już w marcu 2011 r. liczba femtokomórek używanych w USA ma być dwa razy większa od BTS-ów.

Jak donosi w swoim raporcie Informa Telecoms&Media, tylko w ciągu ostatniego kwartału femtokomórki do swojej oferty wprowadziło 17 operatorów na całym świecie. – Widzimy w praktyce, że femtocelle zaczynają być traktowane jako rozwiązanie problemu przeładowania sieci, które zmieniają swoją strukturę. Sieci, które kiedyś składały się z kilku tysięcy komórek, już wkróce będą ich zawierać nawet po kilka milionów – oświadczył [b]Dimitris Mavrakis[/b], analityk Informa Telecoms&Media, cytowany w informacji prasowej.