Wykorzystanie łączności LTE przez służby porządku publicznego to najważniejszy temat trwającego właśnie kongresu TETRA World w Dubaju.

Firmy Cassidian i Alcatel-Lucent ogłosiły zamiar stworzenia systemu o nazwie Evercor, łączącego transmisję LTE z systemem TETRA. Alcatel-Lucent ma zapewnić ułatwiającą dostępność usług szerokopasmowych technologię lightRadio, a z kolei Cassidian dostarczy opartą na systemie TETRA technologię Private Mobile Radio (PMR) działającą na częstotliwości 380 – 470 MHz.

– Przełączanie się przez służby ratownicze na system LTE będzie procesem złożonym, uzależnionym od dostępności częstotliwości z tego zakresu – powiedział w Dubaju Philippe Keryer, prezes Alcatel-Lucent Networks Group. – Szacuję, że może to potrwać co najmniej do 2025 roku.

Z kolei Motorola prezentowała w Dubaju możliwości swojego pierwszego radiotelefonu dla służb ratowniczych, który został wyposażony w łączność LTE. Urządzenie nosi nazwę LEX 700 i pozwala m.in. na transmisję wideo i instalowanie aplikacji pomagających m.in. w poszukiwaniu osób zaginionych czy identyfikowaniu przestępców.