Krajowe sieci komórkowe przestaną tracić na ruchu spoza EOG

Za sprawą październikowego postanowienia Urzędu Komunikacji Elektronicznej krajowe sieci komórkowe przestaną tracić na połączeniach międzynarodowych z krajami spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Publikacja: 02.11.2015 18:15

Krajowi operatorzy komórkowi będą mogli poprawić wyniki finansowe, jakie uzyskują z przychodzących połączeń międzynarodowych. To efekt postanowienia wydanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Ubiegał się o nie m.in. wniosek T-Mobile Polska.

Wątpliwości co do ceny

UKE – w postanowieniu z 22 października przesłanym także dwóm izbom gospodarczym: Krajowej Izbie Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT) oraz Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji – rozwiał wątpliwości operatora, który nie był pewny, czy stawka narzucona mu decyzją regulatora dotyczy rozliczeń rozmów inicjowanych tylko w Unii Europejskiej.

T-Mobile argumentował m.in., że otrzymuje informacje od innych operatorów z UE o zmianach w rozliczeniach z telekomami spoza UE i – szerzej – Europejskiego Obszaru Gospodarczego. UKE, kierowany przez Magdalenę Gaj wyjaśnił, że stawki regulowane (ok. 4 groszy za minutę zakończonego połączenia, tzw. MTR) dotyczą tylko rozmów z numerów zaliczających się do katalogu numerów EOG. Niejako „przy okazji” regulator przyznał, że jego wcześniejsza decyzja nie była precyzyjna (mówiła o połączeniach z numerami UE), ale trudno jednoznacznie stwierdzić, czy i jakie skutki może mieć to „uderzenie w pierś”.

T-Mobile: dobra wiadomość

Choć w ramach EOG zwiększyła się lista podmiotów, które mogą płacić mniej, to T-Mobile przekonuje, iż wyjaśnienie UKE jest dobrą wiadomością. Ważne jest bowiem, że regulator wypowiedział się i postawił sprawę jasno.

Teraz polscy operatorzy będą mogli wykorzystać to stanowisko przedstawiając operatorom spoza EOG aneksy do umów. To oznacza, że będą mogli inkasować stawki wyższe niż do tej pory i nie ponosić strat.

Według dostępnych wyliczeń polscy operatorzy komórkowi mieli tracić na wymianie z 20 mln zł rocznie i straty te – wynikające z ujemnego bilansu przepływów z operatorami spoza EOG) mogły się pogłębiać. Do najważniejszych rynków, które może dotyczyć podwyżka MTR-ów należą takie kraje jak Ukraina, Rosja, Białoruś, ale także Turcja.

Przykładowo operator turecki za zakończenie połączenia rozpoczętego przez polskiego użytkownika pobiera opłatę kilka razy wyższą niż w sytuacji odwrotnej.

„Na partnerskich warunkach”

T-Mobile Polska nie wyklucza już dziś podwyżek cen hurtowych we współpracy z telekomami spoza EOG. Orange Polska na pytania o to nie odpowiedział. Do postępowania z wniosku T-Mobile nie przystąpił, ale mógł złożyć własny wniosek, tak jak zrobił to Polkomtel, operator sieci Plus.

– Chcielibyśmy, podobnie jak to się dzieje w wielu innych krajach UE, gdzie organy regulacyjne wydając analogiczne decyzje dotyczące MTR wyraźnie wskazywały na tę kwestię, również mieć spójność niezbędną do kształtowania relacji biznesowych z rynkami spoza obszaru UE – rynkami które przy ustalaniu swoich stawek MTR nie kierują się warunkami unijnymi, a jedynie względami czysto biznesowymi – mówi Arkadiusz Majewski, z biura prasowego Polkomtela.

Czy sieć Plus podniesie stawkę MTR operatorom spoza EOG nie mówi wprost. – Stawkę tą będziemy wyznaczać na zasadach komercyjnych tak, aby zasady w rozliczeniach z krajami czy operatorami spoza obszaru UE były partnerskie, zwłaszcza że wielu operatorów zagranicznych poza obszarem UE posiada w swoich cennikach stawki znacznie wyższe niż te wewnątrz UE – mówi Majewski.

– Na tym etapie nie wskazujemy jednoznacznie krajów, bo wszystko to zależy od modelu, nad którym trwają prace i który finalnie będzie wymagał porozumienia z partnerami – dodaje. – Spodziewamy się, że nie będzie to miało bezpośredniego przełożenia na ceny detaliczne (na zagranicznych rynkach – red.), choć dużo zależy od ostatecznej wysokości stawki MTR jaka zostanie zastosowana przez poszczególnych polskich operatorów – mówi Majewski.

Tylko operator sieci Play nie interesował się zmianami opisywanych stawek.

– Nie mieliśmy wątpliwości, jak należy interpretować decyzję UKE o stawce MTR – mówi Marcin Gruszka, rzecznik Playa.

Co ciekawe, w postępowaniu z wniosku T-Mobile, KIGEiT, do której należą P4 i Plus, była przeciwna stanowisku UKE. Wskazywała, że urząd zajmuje się sprawą kolejny raz, a wcześniejsze wnioski odrzucał. Zdaniem Izby postanowienie UKE w sprawie miało być nieważne.  PIIT decyzję urzędu popierała.

Krajowi operatorzy komórkowi będą mogli poprawić wyniki finansowe, jakie uzyskują z przychodzących połączeń międzynarodowych. To efekt postanowienia wydanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Ubiegał się o nie m.in. wniosek T-Mobile Polska.

Wątpliwości co do ceny

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Akcje Specjalne
Naszym celem jest osiągnięcie 9 GW mocy OZE do 2030 roku
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany