Guenther Oettinger, komisarz unijny odpowiedzialny za rynek cyfrowy chce wykorzystać nieformalne śniadanie z szefami resortów odpowiedzialnych za telekomunikację na rynkach członkowskich do zażegnania sporów o przepisy dot. roamingu i neutralności sieci – informuje serwis Mobile World Live powołując się na ustalenia agencji Reuters. Spotkanie odbyć ma się 12 czerwca, a jego inicjatorem jest także Anrijs Mat?ss, łotewski minister transportu.

Główną ością niezgody jest data „zniesienia” roamingu. Dzieli ona kraje skandynawskie, środkowoeuropejskie i południe Europy, gdzie w krajach opierających gospodarkę na turystyce, operatorzy włoscy, czy greccy, dzięki roamingowi wypracowują znaczącą część przychodów.

Polska i Litwa obawiają się z kolei, że w konsekwencji zbyt wczesnego wyrównania detalicznych cen w roamingu, lokalni operatorzy podniosą ceny za usługi krajowe, wyrównując sobie stratę na rozliczeniach hurtowych.

Jeden z urzędników polskich miał powiedzieć dodatkowo Reutersowi, że konieczne jest przeprowadzenie analizy rynków hurtowych, aby uniknąć sytuacji, w których karta SIM zakupiona w danym kraju jest wykorzystywana w sposób ciągły za granicą w celu obniżania kosztów rozmów (ang. permanent roaming). .