Kwotę 0,1223 zł netto mieliby pobierać trzej duzi operatorzy sieci komórkowych na koniec 2012 r., gdyby udało im się porozumieć z [b]Urzędem Komunikacji Elektronicznej[/b] co do inwestycji w sieci 2G i 3G. W przeciwnym razie UKE może doprowadzić w tym czasie do spadku MTR do poziomu 0,08 zł. Takie robocze założenia porozumienia: operatorzy – regulator zaprezentowała [b]Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji[/b]. Z symulacji tych wynika, że do połowy przyszłego roku miałaby obowiązywać aktualna stawka MTR 0,1677 zł, zamiast stawki 0,1458 zł.

W pierwszej kolejności zaoszczędzone środki operatorzy przeznaczaliby na uzupełnienie pokrycia sieci głosowej. W drugiej kolejności na sieć transmisji danych. [link=http://www.rp.pl/artykul/552902-Dwa-cenniki-uslug-dostepowych-TP-czekaja-w-UKE.html]Przypomnijmy, że każdy z czterech operatorów, których mógłby objąć pakt zadeklarował po ok. 50 mln zł[/link] na dodatkowe inwestycje.

Jak podaje Izba w ramach roboczych uzgodnień operatorów z UKE oszacowano średni koszt lokalizacji i utrzymania nadajnika sieci GSM na 675 tys. zł w ciągu pięciu lat (CAPEX: 500 tys. zł). Koszt nadajniki sieci UMTS obliczony został na 362 tys. (CAPEX: 275 tys. zł).