Przegląd prasy – środa 10 marca

Publikacja: 10.03.2010 00:00

Dziennik Gazeta Prawna

Na sporze TVP z SES Astra może skorzystać Eutelsat

Michał Fura

Ważą się losy umowy między TVP a operatorem satelitarnym SES Astra. Z zakończenia tej współpracy będzie zadowolony Eutelsat, który od dawna ostrzy sobie zęby na kontrakt z TVP. Urząd Zamówień Publicznych bada właśnie, czy Piotr Farfał, były prezes TVP, zgodnie z prawem przedłużył do 2014 roku umowę na nadawanie z operatorem satelitarnym SES Astra – dowiedziała się DGP. We wrześniu 2009 r., tuż przed jego odwołaniem, Piotr Farfał podpisał z SES Astra aneks do umowy między obiema spółkami, zawartej jeszcze w 2005 roku przez ówczesnego prezesa Jana Dworaka.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=289852 (dostęp płatny)

Gazeta Wyborcza

Cisco przyspiesza internet. Cała biblioteka w sekundę

Tomasz Grynkiewicz

– To będzie fundament dla internetu nowej generacji – zapowiada amerykański producent sprzętu sieciowego. I kusi operatorów prędkościami pozwalającymi na ściągnięcie całej biblioteki amerykańskiego Kongresu w sekundę. „Zmienimy internet na zawsze” – takim hasłem Cisco, największy na świecie producent sprzętu oraz oprogramowania do sieci teleinformatycznych i telekomunikacyjnych, zapowiadało dzisiejszą konferencję. Jak się okazało, chodzi o nowy system routerów, urządzeń obsługujących ruch w sieci. Cisco twierdzi, że system CRS-3 pozwoli na przesyłanie danych z prędkością nawet do 322 terabitów na sekundę.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,7644165,Cisco_przyspiesza_internet__Cala_biblioteka_w_sekunde.html

Wykorzystaliśmy tylko 2 proc. unijnych środków na internet. UKE pomoże

Przemysław Poznański

Fachowa pomoc jest potrzebna, bo od 2007 r. podpisano umowy na zaledwie 2 proc. unijnych środków przeznaczonych na budowę sieci internetowych. A czas goni. – Nie będziemy nikomu mówić, gdzie ma inwestować i czy w ogóle. Ale jeśli zwróci się do nas firma lub samorząd, chcący inwestować, będziemy mu służyć fachową pomocą, np. prawną – tłumaczy Anna Streżyńska, prezes UKE.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,7642392,Wykorzystalismy_tylko_2_proc__unijnych_srodkow_na.html

Parkiet

GTS Energis Korzyści z transmisji danych

Urszula Zielińska

O 27 proc., do 122 mln zł, wzrosła w 2009 roku EBITDA (wynik operacyjny plus amortyzacja) GTS Energisu, operatora świadczącego usługi telekomunikacyjne dla firm. Wzrost ten to w głównej mierze zasługa zmiany struktury grupy GTS CE, do której należy polski operator, oraz oszczędności, które poczynił.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/672941_GTS_Energis_Korzysci_z_transmisji_danych.html (dostęp płatny)

Hawe PwC i E&Y na krótkiej liście do wyceny Sferii

Urszula Zielińska

W przyszłym tygodniu zarząd Hawe może wyłonić firmę doradczą, która zajmie się badaniem finansów i wyceną warszawskiej Sferii. Spółka ta pierwotnie świadczyła usługi telekomunikacyjne, a od ubiegłego roku buduje sieć radiową dla grupy Aero 2. Aby mogła trafić do grupy Hawe, musi zostać wyceniona. – Na krótkiej liście są PricewaterhouseCoopers i Ernst & Young. Jesteśmy jednak na etapie negocjacji cenowych – mówi Robert Kwiatkowski, prezes Hawe.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/672942_Hawe_PwC_i_EY__na_krotkiej_liscie__do_wyceny_Sferii.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Prawie 800 mln zł trafi na innowacje

Miłosz Marczuk

32 firmy otrzymają wkrótce dotacje na nowe inwestycje. Chętnych w konkursie było pięć razy więcej. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosiła listę firm rekomendowanych do dofinansowania z ubiegłorocznego konkursu na innowacje. To trzydziestu dwóch szczęśliwców, którzy składali wnioski jesienią, do 2 listopada.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=5fdb90e7-9465-4fd1-8806-5938d66dd285&date=2010-03-10 (dostęp płatny)

Avaya poszukuje nowych dilerów

Kamil Kosiński

By sprzedawać do sektora MŚP, trzeba mieć dilerów. Producent sprzętu telekomunikacyjnego szuka ich stu. Produkująca sprzęt telekomunikacyjny Avaya zmienia strategię sprzedaży i szuka partnerów handlowych, odchodząc od sprzedaży bezpośredniej.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=19a39a76-17d8-4e2a-884a-e9a9e328a86e&date=2010-03-10 (dostęp płatny)

Polkomtel rozbudowuje sieć

Kamil Kosiński

Nokia Siemens Networks dostarczy swoje stacje bazowe Flexi Multiradio firmie Polkomtel, operatorowi sieci Plus, Sami Swoi i 36,6. Modernizacja ma przede wszystkim przygotować telekom do wprowadzenia technologii HSPA+ w wersji 28.8 lub 42, a także doprowadzić do zmniejszenia zużycia energii przez infrastrukturę telekomunikacyjną.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=59ffb0c7-17e1-4520-89fb-0ddde01de097&date=2010-03-10 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

UKE pomoże zdobyć dotacje na budowę sieci

Tomasz Boguszewicz

Na półmetku wydatkowania dotacji z UE zakontraktowano tylko 2 proc. środków na budowę szybkiej sieci internetowej. Umowy powinny zostać podpisane do 2013 r., a faktury rozliczone do 2015 r. – Sytuacja jest ryzykowna. Część samorządów jest w tak złej sytuacji finansowej, że może nie znaleźć pieniędzy na pokrycie wkładu własnego, co jest wymogiem otrzymania unijnej dotacji. Trzeba także się zastanowić, czy składane projekty są dobrze zaprojektowane – mówiła wczoraj Anna Streżyńska, prezes UKE.

http://new-arch.rp.pl/artykul/931421_UKE_pomoze_zdobyc_dotacje_na_budowe_sieci.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu