Ponad połowa Polaków uważa, że dane przechowywane przez nich w telefonach komórkowych mają większą wartość niż samo urządzenie – wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie firmy F-Secure, producenta oprogramowania zabezpieczającego.

Z takim stwierdzeniem zgodziło się 53 proc. respondentów. Jedynie 4 proc. Polaków uważa, że informacje przechowywane przez nich w telefonach komórkowych są mniej cenne niż sam aparat – wynika z badania.

Aż 63 proc. ankietowanych ocenia, że możliwość zabezpieczenia komórki przed groźnymi aplikacjami to dla nich kwestia dużej wagi, a 71 proc. chciałaby mieć możliwość zablokowania dostępu do danych zgromadzonych w telefonie na wypadek jego kradzieży.

Z badania wynika też, że bardziej ostrożne w korzystaniu z gadżetów mobilnych są kobiety. Możliwość zabezpieczenie telefonu przed niebezpiecznymi aplikacjami została oceniona jako „bardzo ważna” przez 55 proc. ankietowanych mężczyzn i aż 72 proc. ankietowanych kobiet. Kobiety również z większą nieufnością niż mężczyźni odnoszą się do zakupów online dokonywanych za pośrednictwem telefonów komórkowych. Operację taką za „zbyt ryzykowną” uznało 26 proc. kobiet i tylko 16 proc. mężczyzn.