UKE: operatorów do tej pory nie interesował refarming

Publikacja: 16.01.2014 15:33

Mimo że Prawo telekomunikacyjne na to pozwala, a strategia prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej przewiduje operatorzy sieci komórkowych w Polsce nie złożyli w urzędzie jak do tej pory żadnego wniosku o zgodę na refarming posiadanych częstotliwości – informuje Jacek Strzałkowski, rzecznik UKE odpowiadając na pytanie rpkom.pl w tym zakresie.

Strzałkowski ocenił przy tym, że momentem, w którym to się zmieni może być rozstrzygnięcie aukcji na częstotliwości z zakresu 800 i 2600 MHz.

Wydaje się więc, że zanim sięgną po narzędzie administracyjne poprawiające efektywność wykorzystania zasobów, operatorzy skupią się na zmianie technologicznej, którą mogą przeprowadzić samodzielnie.

Pozwala im na to neutralność technologiczna wpisana już we wszystkich rezerwacjach częstotliwości. Nie dziwią więc informacje o zmianie technologii stosowanej przez P4, operatora sieci Play w zakresie 900 MHz z 2G na 3G.

Wcześniej T-Mobile Polska  i Orange Polska zaczęli wykorzystywać część zakresu 900 MHz zagospodarowanego technologia GSM, do świadczenia usług w technologii UMTS.

Należy się spodziewać, że z czasem analogicznych zmian (ze starszej technologii na nowszą) na danym paśmie będzie więcej.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu