Aplikacje pozwalające dokonywać zakupów przez smartfony zmienią radykalnie oblicze handlu – powiedział podczas swego wystąpienia na Consumer Elctronic Show John Donahoe, szef platformy aukcyjnej eBay. Podkreślił on, że z jednej strony mobilne technologie wpływają na sposób w jaki klienci dokonują zakupów i płacą, z drugiej na sprzedawców, którzy mają dzięki temu nowe możliwości, by generować ruch w swych sklepach.

Według szefa eBay upowszechnianie się m-commerce i związanych z nim technologii mobilnych w ciągu trzech najbliższych lat przyniosą więcej zmian w zachowaniach klientów niż miało to miejsce w ostatnich 15 latach. Będzie to porównywalne z rewolucją jaką w świecie mediów i korzystania z nich przyniosło pojawienie się iPada – uważa Donahoe.

– Klient ze smartfonem czuje się jakby miał dom handlowy w kieszeni. Może szybko dokonać zakupu tego czego chce i kiedy chce. W dodatku szybko może porównać ofertę poszczególnych sklepów – powiedział John Donahoe.

Szef eBay prognozuje, ze w tym roku wartość transakcji na eBay z wykorzystaniem platform mobilnych sięgnie 8 mld dol. W zeszłym roku wartość ta wyniosła 5 mld dol., a w 2010 r. – 2 mld dol. Natomiast w przypadku PayPala wartość płatności dokonanych przez platformy mobilne w tym roku sięgnąć miałaby 7 mld dol., podczas gdy w 2011 roku wyniosła ona 4 mld dol. John Donahoe podkreślił, że ubiegłoroczny wynik PayPala zancznie przekroczył prognozy, zgodnie z którymi wartość płatności przez platformy mobilne miała sięgnąć 1,5 mld dol.