PGE Polska Grupa Energetyczna może rozważyć sprzedaż aktywów nie stanowiących jej podstawowego biznesu – zapowiedział dziś Marek Woszczyk, prezes PGE, omawiając wyniki pierwszego półrocza energetycznej grupy, cytowany przez agencję Bloomberg i PAP. Za takie aktywa od zawsze uważany jest operator telekomunikacyjny świadczący usługi dla sektora bankowego oraz innych przedsiębiorstw, w tym operatorów – Exatel. Dziś prezes Woszczyk wskazał, że telekom i aktywa kogeneracyjne mogłyby zostać sprzedane, ale dodał, że potrzebne są dalsze analizy

W swoich sprawozdaniach PGE nie ujawnia wyników telekomu od kilku lat. Podaje jedynie, że jego wyższy wynik operacyjny dodatnio wpłynął na wynik grupy w segmencie tzw. „pozostała działalność”. Wynik grupy był tu ujemny. Strata operacyjna segmentu sięgnęła 20 mln zł, ale jak zaznaczono ograniczył ją – o 5 mln zł – wynik Exatela.

PGE podało także, że w półroczu nakłady inwestycyjne operatora wyniosły 17 mln zł.

W 2013 roku Exatel zanotował 420 mln zł przychodów. Rok wcześniej 446 mln zł.

Exatelem kilka lat temu interesowały się Netia, Mediatel, GTS i Polkomtel. Ten ostatni wystąpił nawet do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zgodę na przejęcie.