Przegląd prasy – poniedziałek 8 października

Publikacja: 08.10.2012 07:11

Telewizje rządzą budżetami samorządów

Martyna Węglewska, Tomas Żółciak

Toruń, Lublin i Łódź płacą, by przyciągnąć producentów seriali. Za umiejscowienie produkcji telewizyjnej w danym mieście urzędy są gotowe zapłacić w tym roku nawet pół miliona złotych. Jedna edycja serialu TVP „Komisarz Alex” kosztowała Urząd Miasta Łodzi 500 tys. zł. Tyle samo miasto zapłaciło za drugą serię i serial „Paradoks”. Fundusze w przypadku pierwszego serialu pochodziły z biura promocji, natomiast w drugim fundatorem był wydział kultury. Akcja tocząca się na ulicach miasta ma promować Łódź.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=425946 (dostęp płatny)

Reklamodawcy oskarżają Facebooka o nieczystą grę

Tomasz Grynkiewicz

Największy serwis społecznościowy ogłosił, że ma już miliard aktywnych użytkowników. W tym samym czasie reklamodawcy oskarżają spółkę o celową zmianę algorytmu, która ma ich zmusić do wydawania większych kwot na reklamę.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,12619529,Reklamodawcy_oskarzaja_Facebooka_o_nieczysta_gre.html

Miliard na Facebooku. Ty też tam jesteś?

Tomasz Grynkiewicz

Jak szacują Amerykanie, światowej populacji udało się dobić do miliarda gdzieś w okolicach roku 1804. Facebookowi wystarczyło osiem lat.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,12612668,Miliard_na_Facebooku__Ty_tez_tam_jestes_.html

Google+ wciąż nie może dogonić Facebooka, nie tylko liczbą użytkowników

Elżbieta Lemańska

Jak ogłosił właśnie z dumą na swoim profilu Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka, portal każdego miesiąca odwiedza już ponad miliard internautów na całym świecie. Ostatnie dane konkurencyjnej platformy Google+ mówią natomiast o 400 kontach i 100 aktywnych użytkownikach każdego miesiąca.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/738416_Google+_wciaz_nie_moze_dogonic_Facebooka_nie_tylko_liczba_uzytkownikow.html (dostęp płatny)

Internauci coraz częściej kupują na raty

Marcel Zatoński

Telefony, laptopy i… produkty do dekupażu, czyli ozdabiania mebli czy ceramiki — właśnie takie przedmioty w ostatnim kwartale najchętniej kupowali na raty w internecie Kowalscy — wynika z danych PayU, które obsługuje płatności na platformie aukcyjnej Allegro i od czerwca oferuje raty on-line. Należące do południowoafrykańskiego Naspersa Allegro ma nadzieję, że dzięki ratom przekona klientów, by sięgali głębiej do portfela.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=134273# (dostęp płatny)

Murawski opuszcza Microsoft

Grzegorz Nawacki

W piątek wieczorem branżę informatyczną zelektryzowała informacja, że Jacek Murawski odchodzi ze stanowiska dyrektora generalnego polskiego oddziału Microsoftu. „Powodem decyzji są przyczyny osobiste” — napisano w komunikacie.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=134297# (dostęp płatny)

Łączność dla przenośnych terminali

Sylwia Wedziuk

Elavon, globalny dostawca rozwiązań płatniczych wraz z holenderską firmą KPN, specjalizującą się w usługach telekomunikacyjnych i teleinformatycznych, stworzyły rozwiązanie, które ma zapewniać lepszą łączność dla przenośnych terminali w punktach sprzedaży. Karta SIM umożliwia terminalom Elavon szybkie odszukanie najlepszych dostępnych sieci GPRS. Dzięki temu z przenośnego terminalu można korzystać niezależnie od miejsca prowadzenia działalności, m.in. w tranzycie. Obecnie system funkcjonuje w 32 krajach europejskich, przesyłając dane bezpośrednio do centrali firmy Elavon za pomocą międzynarodowego tunelu transmisji VPN (Wirtualnej Sieci Prywatnej) od KPN. Firmy przekonują, że ich rozwiązanie zostało już przetestowane, a opinie konsumentów są pozytywne. Niedawno zastosowano je podczas festiwalu Sea Sessions w Irlandii.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=134311# (dostęp płatny)

Apple dzięki iPadowi mini chce podbić rynek tańszych tabletów

Aleksandra Stanisławska

Koncern z logo jabłka rozpoczął produkcję mniejszej wersji kultowego tabletu. Premiera urządzenia ma się odbyć 17 października. Zwrot w stronę tabletu mniejszego niż „przepisowe” 10 cali (tyle ma klasyczny iPad) byłby przełomem w strategii Apple’a. Steve Jobs, zmarły przed rokiem twórca firmy z jabłkiem w logo, uważał mniejsze tablety za niepełnowartościowe. Teraz Apple rozpoczyna produkcję takich właśnie urządzeń – podał „The Wall Street Journal”. iPad mini, jak nazywają go media, ma zostać zaprezentowany 17 października. Apple nie potwierdza tych pogłosek.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1166925_Apple_dzieki_iPadowi_mini_chce_podbic_rynek_tanszych_tabletow.html (dostęp płatny)

Microsoft robi zamach na rynek

Aleksandra Stanisławska

Urządzenia z nowym systemem Microsoftu, Windows 8, mogą uszczuplić grono klientów Apple’a. W ostatnim tygodniu października na rynek tabletów wkroczy kolejny ważny gracz, Microsoft. Wtedy odbędzie się premiera najnowszego systemu operacyjnego tej firmy – Windows 8. Jest to platforma przełomowa, bo przeznaczona zarówno dla komputerów PC, jak oraz tabletów i smartfonów.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1166926_Microsoft_robi_zamach_na_rynek.html (dostęp płatny)

Telewizje rządzą budżetami samorządów

Martyna Węglewska, Tomas Żółciak

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Telekomunikacja
Bezprzewodowy internet rozkwitnie dzięki 5G. Najnowsze prognozy Ericssona
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Telekomunikacja
Aukcja częstotliwości dla sieci 5G rusza 22 czerwca. Kto weźmie udział?
Telekomunikacja
Amazon wprowadza darmowy abonament telefoniczny. Cios w operatorów komórek