Przegląd prasy – poniedziałek 8 października

Publikacja: 08.10.2012 07:11

Telewizje rządzą budżetami samorządów

Martyna Węglewska, Tomas Żółciak

Toruń, Lublin i Łódź płacą, by przyciągnąć producentów seriali. Za umiejscowienie produkcji telewizyjnej w danym mieście urzędy są gotowe zapłacić w tym roku nawet pół miliona złotych. Jedna edycja serialu TVP „Komisarz Alex” kosztowała Urząd Miasta Łodzi 500 tys. zł. Tyle samo miasto zapłaciło za drugą serię i serial „Paradoks”. Fundusze w przypadku pierwszego serialu pochodziły z biura promocji, natomiast w drugim fundatorem był wydział kultury. Akcja tocząca się na ulicach miasta ma promować Łódź.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=425946 (dostęp płatny)

Reklamodawcy oskarżają Facebooka o nieczystą grę

Tomasz Grynkiewicz

Największy serwis społecznościowy ogłosił, że ma już miliard aktywnych użytkowników. W tym samym czasie reklamodawcy oskarżają spółkę o celową zmianę algorytmu, która ma ich zmusić do wydawania większych kwot na reklamę.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,12619529,Reklamodawcy_oskarzaja_Facebooka_o_nieczysta_gre.html

Miliard na Facebooku. Ty też tam jesteś?

Tomasz Grynkiewicz

Jak szacują Amerykanie, światowej populacji udało się dobić do miliarda gdzieś w okolicach roku 1804. Facebookowi wystarczyło osiem lat.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,12612668,Miliard_na_Facebooku__Ty_tez_tam_jestes_.html

Google+ wciąż nie może dogonić Facebooka, nie tylko liczbą użytkowników

Elżbieta Lemańska

Jak ogłosił właśnie z dumą na swoim profilu Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka, portal każdego miesiąca odwiedza już ponad miliard internautów na całym świecie. Ostatnie dane konkurencyjnej platformy Google+ mówią natomiast o 400 kontach i 100 aktywnych użytkownikach każdego miesiąca.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/738416_Google+_wciaz_nie_moze_dogonic_Facebooka_nie_tylko_liczba_uzytkownikow.html (dostęp płatny)

Internauci coraz częściej kupują na raty

Marcel Zatoński

Telefony, laptopy i… produkty do dekupażu, czyli ozdabiania mebli czy ceramiki — właśnie takie przedmioty w ostatnim kwartale najchętniej kupowali na raty w internecie Kowalscy — wynika z danych PayU, które obsługuje płatności na platformie aukcyjnej Allegro i od czerwca oferuje raty on-line. Należące do południowoafrykańskiego Naspersa Allegro ma nadzieję, że dzięki ratom przekona klientów, by sięgali głębiej do portfela.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=134273# (dostęp płatny)

Murawski opuszcza Microsoft

Grzegorz Nawacki

W piątek wieczorem branżę informatyczną zelektryzowała informacja, że Jacek Murawski odchodzi ze stanowiska dyrektora generalnego polskiego oddziału Microsoftu. „Powodem decyzji są przyczyny osobiste” — napisano w komunikacie.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=134297# (dostęp płatny)

Łączność dla przenośnych terminali

Sylwia Wedziuk

Elavon, globalny dostawca rozwiązań płatniczych wraz z holenderską firmą KPN, specjalizującą się w usługach telekomunikacyjnych i teleinformatycznych, stworzyły rozwiązanie, które ma zapewniać lepszą łączność dla przenośnych terminali w punktach sprzedaży. Karta SIM umożliwia terminalom Elavon szybkie odszukanie najlepszych dostępnych sieci GPRS. Dzięki temu z przenośnego terminalu można korzystać niezależnie od miejsca prowadzenia działalności, m.in. w tranzycie. Obecnie system funkcjonuje w 32 krajach europejskich, przesyłając dane bezpośrednio do centrali firmy Elavon za pomocą międzynarodowego tunelu transmisji VPN (Wirtualnej Sieci Prywatnej) od KPN. Firmy przekonują, że ich rozwiązanie zostało już przetestowane, a opinie konsumentów są pozytywne. Niedawno zastosowano je podczas festiwalu Sea Sessions w Irlandii.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=134311# (dostęp płatny)

Apple dzięki iPadowi mini chce podbić rynek tańszych tabletów

Aleksandra Stanisławska

Koncern z logo jabłka rozpoczął produkcję mniejszej wersji kultowego tabletu. Premiera urządzenia ma się odbyć 17 października. Zwrot w stronę tabletu mniejszego niż „przepisowe” 10 cali (tyle ma klasyczny iPad) byłby przełomem w strategii Apple’a. Steve Jobs, zmarły przed rokiem twórca firmy z jabłkiem w logo, uważał mniejsze tablety za niepełnowartościowe. Teraz Apple rozpoczyna produkcję takich właśnie urządzeń – podał „The Wall Street Journal”. iPad mini, jak nazywają go media, ma zostać zaprezentowany 17 października. Apple nie potwierdza tych pogłosek.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1166925_Apple_dzieki_iPadowi_mini_chce_podbic_rynek_tanszych_tabletow.html (dostęp płatny)

Microsoft robi zamach na rynek

Aleksandra Stanisławska

Urządzenia z nowym systemem Microsoftu, Windows 8, mogą uszczuplić grono klientów Apple’a. W ostatnim tygodniu października na rynek tabletów wkroczy kolejny ważny gracz, Microsoft. Wtedy odbędzie się premiera najnowszego systemu operacyjnego tej firmy – Windows 8. Jest to platforma przełomowa, bo przeznaczona zarówno dla komputerów PC, jak oraz tabletów i smartfonów.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1166926_Microsoft_robi_zamach_na_rynek.html (dostęp płatny)

Telewizje rządzą budżetami samorządów

Martyna Węglewska, Tomas Żółciak

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży