3 października na pierwsze spotkanie zbierze się powołana przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Rada ds. Inwentaryzacji. Ciało to ma doradzać urzędowi w sprawie zasad zbierania danych o infrastrukturze polskich operatorów telekomunikacyjnych. UKE od ubiegłego roku zbiera szczegółowe dane na ten temat (dla celów statystycznych i definiowana obszarów wymagających interwencji z publicznych środków), co jednak stanowi dodatkowe obciążenie, zwłaszcza dla mniejszych przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Rada ma optymalizować ten proces i relacje pomiędzy operatorami i UKE.

– Inwentaryzacja, to ogromne wyzwanie operacyjne i kosztowe dla operatorów. W tym obszarze jest naprawdę sporo do zrobienia i wyjaśnienia. Obowiązki są koszmarne i niejasne wiec dobrze, że będzie można „pilnować co się dzieje”. Myślę, że połowa przedsiębiorców, którzy nie odpowiedzieli na wezwanie o dane w inwentaryzacji poległa na próbie zrozumienia, o co chodzi w pytaniach, a druga część na niejasnościach interpretacyjnych – mówi jeden z członków Rady.

Obecnie składa się ona z 10 członków. Należą do niej: Ryszard Hordyński (A.T.Karney), Małgorzata Kalinowska (PTC), Łukasz Kornecki (Telekomunikacja Polska), Artur Łęczycki (Telekomunikacja Polska), Jarosław Łuczkiewicz (KIGEiT), Piotr Marciniak (KIKE), Joanna Roguska (Telekomunikacja Polska), Daniel Rosłoń (Netia), Andrzej Skrzeczkowski (NASK), Jacek Świtalski (Netia).

Rada skompletowana została na zasadzie dobrowolnych zgłoszeń.