Największy operator alternatywny zapowiedział na firmowym blogu odświeżenie swoich ofert. Ich prezentacja zaplanowana jest na 7 marca. Dzisiaj Netia podała część informacji, m.in. plan wprowadzenie oferty dostępu do internetu w cenie 66 zł brutto bez dodatkowej opłaty za utrzymanie linii telefonicznej.

Oferta dostępna będzie na uwolnionej przez Netii pętli lokalnej w sieci Telekomunikacji Polskiej. To umożliwi Netii konkurowanie z bieżącymi ofertami TP przynajmniej w zasięgu sieci LLU. Netia zapowiada zresztą, że zgodnie z obecną strategią nowa oferta będzie korzystniejsza na własnej sieci, mniej korzystna na liniach BSA i WLR.

Opłaty za utrzymanie linii przy zakupie usług dostępowych bez telefonu wynosiły do tej pory w Netii ok. 30 zł. Podobne stawki obowiązują w ofercie TP. Od 2 lat jednak operator narodowy namawia klientów do zawieszania linii głosowej, dzięki czemu realny koszt utrzymania linii spada do ok. 20 zł (przy terminowej, dwuletniej umowie).

Netia obsługuje obecnie ok. 180 tys. linii LLU wobec całego potencjału tej sieci szacowanego na 4,5 mln HP. Operator rozpoczął uwalnianie pętli lokalnej TP w 2007 r. W ostatnim okresie ubiegłego roku tracił na nich klientów, ale wynik netto ratowała migracja abonentów korzystających z linii WLR i BSA.