Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował dzisiaj swoje stanowisko odnośnie polityki trzech dużych operatorów komórkowych odnośnie kształtowanie stawek detalicznych za połączenia do sieci Play.

– Prezes UKE nie kwestionuje możliwości ustalania przez operatorów zasiedziałych wyższej wysokości opłat za połączenia do sieci P4 w stosunku do opłat za połączenia do sieci 3MNO [trzech dużych operatorów – przyp.rpkom.pl]. Uważa jednak,  że opłaty te nie mogą być wyższe niż poziom zróżnicowania wysokości stawek MTR. Poziom zróżnicowania stawek MTR określa zatem maksymalny (uzasadniony) poziom zróżnicowania opłat P4/3MNO – napisał w swoim stanowisku UKE.

Urząd, bazując na asymetrii hurtowych stawek MTR, przyjął, że detaliczne stawki do sieci Play w planach taryfowych operatorów zasiedziałych mogą być maksymalnie o 94 proc. wyższe od detalicznych stawek za połączenia pomiędzy ich sieciami. Z analiz stawek w taryfach post-paid i pre-paid, jakich dokonał urząd wynika, że dysproporcja między detalicznymi stawkami na połączenia jest często wyższa. Urząd zaapelował do operatorów o zmiany w imię interesów ich własnych abonentów. Regulować cen detalicznych urząd bowiem nie ma prawa.

– To tylko publiczna dyskusja. Komisja Europejska zabroniła nam formalnie się tym tematem zajmować i nawet zagroziła postępowaniem z tytułu naruszenia zasad regulacji – mówi Anna Streżyńska, prezes UKE.