Ponad 120 tys. gospodarstw domowych w zasięgu sieci FTTH oraz 30 tys. w zasięgu sieci ethernetowej w standardzie FTTB – to plan na koniec tego roku Telefonii Dialog. Operator buduje sieć FTTH w ramach dwóch dużych programów z wykorzystaniem dotacji unijnych.

– Program realizowany na Dolnym Śląsku, w Zielonej Górze i Łodzi przewidywał modernizację 70 tys. linii abonenckich, ale liczymy, że uda się przekroczyć 80 tys., dzięki wynegocjowaniu w przetargach korzystniejszych, niż pierwotnie przewidywaliśmy cen– mówi Krzysztof Dziedzic, pełnomocnik zarządu Telefonii Dialog ds. techniki. Na koniec ubiegłego roku operator w ramach tego programu odebrał blisko 33 tys. linii, do końca I kwartału odbierze kolejnych 5-6 tys., a w drugim 24-25 tys. Na druga połowę roku przypadnie realizacja 25 proc. całego programu „Wdrożenie innowacyjnych usług w oparciu o sieć dostępową w technologii pasywnej sieci optycznej PON” POIG 4.4. realizowanego we Wrocławiu, Zielonej Górze, Lubinie, Łodzi, Wałbrzychu i Legnicy.

Drugi duży projekt na 22,5 tys. linii z wykorzystaniem dotacji Telefonia Dialog realizuje także w Łodzi na osiedlach Widzew i Olechów („Rozbudowa regionalnej sieci szerokopasmowej Telefonii DIALOG S.A. w województwie łódzkim” RPO Województwa Łódzkiego) W pierwszym etapie oddanych zostanie 13 tys. linii FTTH.

Już wcześniej, w 2008 roku, Dialog zrealizował wyłącznie za własne środki pilotażowe wdrożenie na 5,9 tys. linii. W tym roku samodzielnie, na czysto komercyjnych, zasadach zamierza wybudować jeszcze ponad 10 tys. linii światłowodowych.