Przegląd prasy – wtorek 23 października

Publikacja: 23.10.2012 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Aż sześciu chętnych na częstotliwości pod szybki mobilny internet

Michał Fura

Ruszył przetarg na ostatnią część rzadkiego dobra, jakim dla sieci komórkowych są częstotliwości 1800 Mhz. Do walki stanęło sześć podmiotów, które wczoraj do godz. 15 złożyły oferty w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej. Z informacji DGP wynika, że szykuje się ostra cenowa rywalizacja ze strony Emitela, Sferii i Plusa, które tylko w ten sposób mogą przebić oferty bardziej uprzywilejowanych w tym przetargu Playa, Orange oraz T-Mobile.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=427728 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Prezes TVP chce, by wszyscy składali się na telewizję publiczną

MS, PAP

Prezes TVP Juliusz Braun uważa, że najlepszym sposobem finansowania mediów publicznych byłaby powszechna opłata wnoszona przez każde gospodarstwo domowe. Komercjalizacja TVP 1 i TVP 2 oznaczałaby rezygnację z uniwersalnych programów dla szerokiej widowni – ocenił Braun. Odnosząc się do słów ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego, który w sierpniu mówił, że w 2012 i 2013 r. nie ma potrzeby dokonywania zmian systemowych w mediach publicznych, a wprowadzenie ich w życie mogłoby rozpocząć się np. w 2015 r., Braun podkreślił, że przetrwanie TVP przez najbliższe dwa lata jest możliwe, ale pod warunkiem finansowania publicznego na „nieco wyższym poziomie niż obecnie”.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,12714633,Prezes_TVP_chce__by_wszyscy_skladali_sie_na_telewizje.html

[srodtytul]Parkiet.com[/srodtytul]

Telekomunikacja: Sferia, Emitel i cztery sieci

Urszula Zielińska

W przetargu na rzadkie dobro, jakim są komórkowe częstotliwości dla mobilnego Internetu, nie pojawił się nowy gracz ani tym bardziej nowy zagraniczny inwestor. 16 ofert złożyło wczoraj w przetargu na częstotliwości z zakresu 1800 MHz (tzw. częstotliwości LTE) sześć polskich firm. Czterej operatorzy sieci komórkowych: Polkomtel (Plus), Centertel (Orange), Polska Telefonia Cyfrowa (T-Mobile) oraz P4 (Play) potwierdziły „Parkietowi”, że złożyły oferty już w ciągu dnia. Czas na to minął wczoraj o godzinie 15.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/738894_Telekomunikacja:_Sferia_Emitel_i_cztery_sieci.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu/PB.pl[/srodtytul]

Sześciu się bije o szybki internet

Magdalena Wierzchowska

Częstotliwości 1800 MHz, które mogą posłużyć do budowy sieci szybkiego internetu LTE, skusiły aż sześciu chętnych. Na razie taką usługę oferują jedynie spółki Zygmunta Solorza-Żaka, kontrolującego Cyfrowy Polsat i Polkomtel, powiązanego także ze Sferią, choć raczej nieformalnie. Do przetargu na nowe pasmo przystąpili operatorzy sieci Plus, Orange, T-Mobile i Play, a także Emitel i Sferia. Zwycięzcy będą mogli zaoferować konkurencyjną usługę.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=135211# (dostęp płatny)

Branża technologiczna pogrążyła fundusze

Jagoda Fryc

Pierwszy tydzień sezonu wyników spółek za oceanem przyniósł sporo rozczarowań, przede wszystkim za sprawą firm technologicznych. Wyniki finansowe takich gigantów, jak IBM, Intel, Google czy Microsoft, pokazały, że branżę dopadł kryzys, a zniżkujący w ubiegłym tygodniu o ponad 3 proc. Nasdaq Composite, grupujący największe firmy z sektora nowych technologii, wzmocnił przekonanie o słabej kondycji nie tylko amerykańskiej, ale również globalnej gospodarki. Powodów do zadowolenia nie mają także oszczędzający w TFI. Posiadacze jednostek uczestnictwa zagranicznych funduszy akcji sektora technologicznego w miesiąc stracili średnio 6,5 proc.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=135252# (dostęp płatny)

Branża ryzykowna, ale z potencjałem

JAG

1 Dlaczego spółki technologiczne pokazały słabe wyniki w trzecim kwartale? Amerykańskie firmy zmagają się z rosnącą konkurencją na rynkach globalnych. Najbardziej depczą im po piętach producenci koreańscy, głównie Samsung. Nie można też pominąć roli Apple’a, który rozpycha się na rynku kosztem pozostałych firm. Kondycja gospodarki amerykańskiej, chociaż nie najlepsza, poprawia się, więc nie wiązałbym słabszych wyników z dekoniunkturą w USA. Większym problemem jest słabnące tempo wzrostu gospodarki światowej.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=135253# (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Polska przyciąga serwisy muzyczne

Magdalena Lemańska

Nie tylko międzynarodowy serwis muzyczny Spotify zamierza niebawem wkroczyć do Polski. Z informacji „Rz” wynika, że do startu we współpracy z operatorem Play przymierza się już poważnie inny gracz na rynku muzycznych serwisów streamingowych (czyli tych umożliwiających odsłuchiwanie muzyki wprost z serwerów serwisu, bez konieczności ściągania ich na dysk) – norweski WiNP. Marcin Gruszka, rzecznik Playa, nie komentuje tej informacji.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1168528_Polska_przyciaga_serwisy_muzyczne.html (dostęp płatny)

Sferia największą niespodzianką w przetargu na pasmo dla LTE

Urszula Zielińska

Sześć polskich firm złożyło łącznie 16 ofert w wartym nawet 600 mln zł przetargu na częstotliwości mobilnego Internetu. Czas na składanie ofert w najważniejszym w tym roku przetargu dla telekomunikacyjnej branży minął wczoraj. Oferty na częstotliwości z zakresu 1800 MHz (tzw. częstotliwości LTE, bo można je wykorzystać do budowy sieci mobilnego Internetu) złożyły cztery największe sieci komórkowe: Polkomtel (Plus), Centertel (Orange), Polska Telefonia Cyfrowa (T-Mobile) oraz P4 (Play).

http://archiwum.rp.pl/artykul/1168529_Sferia_najwieksza_niespodzianka_w_przetargu_na_pasmo_dla_LTE.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Aż sześciu chętnych na częstotliwości pod szybki mobilny internet

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Telekomunikacja
Bezprzewodowy internet rozkwitnie dzięki 5G. Najnowsze prognozy Ericssona
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Telekomunikacja
Aukcja częstotliwości dla sieci 5G rusza 22 czerwca. Kto weźmie udział?
Telekomunikacja
Amazon wprowadza darmowy abonament telefoniczny. Cios w operatorów komórek