Oficjalnie opublikowana został dzisiaj w serwisie prasowym Komisji Europejskiej informacja o gotowości standardu komunikacyjnego IEEE P1905.1, która ma być nową stabilną i wydajną techniką transmisji w domowych sieciach komunikacyjnych.

Standard integruje w jedną technologię transmisję danych WiFi, PLC, Ethernet wraz z transmisją danych w zakresie światła widzialnego (IR). Dostępne informacje mówią o transmisji w paśmie IR o prędkości od 280 Mb/s do 1,25 GB/s. Wsparcie dla tej technologii zapowiedział największy na świecie dostawca chipów Qualcomm.

Standard był rozwijany między innymi w ramach dotowanego (12 mln euro) z unijnych funduszy projektów OMEGA. Zaangażowana weń jest grupa France Telecom za pośrednictwem swojego ramienia R&D – OrangeLabs.

Projekt startowała jeszcze w poprzedniej dekadzie, kiedy technologia WiFi zatrzymała się na prędkości 54 Mb/s. Dzisiaj w przygotowaniu są już gigabitowe standardy. IEEE P1905.1 obiecuje jednak nie tylko wyższe prędkości, ale także łatwiejszą konfigurację i płynną współpracę różnych mediów transmisyjnych.