Japoński operator telekomunikacyjny Softbank może przejąć nie tylko czwartą co do wielkości sieć komórkową w Stanach Zjednoczonych Sprinta, ale za jego pośrednictwem także regionalnego operatora MetroPCS – pisze Mobile Business Briefing. O tego samego operatora stara się grupa Deutsche Telekom.

DT uzgodniło warunki połączenia z MetroPCS na początku października, ale amerykańska firma musi uzyskać na nie zgodę swoich akcjonariuszy. Tymczasem kontrofertę na przejęcie Metro PCS zapowiedział Sprint. Obserwatorzy rynku nie mają pewności, czy w ramach rynkowej gry, czy realnej chęci akwizycji. Jednocześnie chęć przejęcia Sprinta zadeklarował japoński Softbank.

Środki, jakie Softbank musiałby przeznaczyć na zakup Sprinta i MetroPCS szacowane są na ok. 25 mld dolarów. Już dzisiaj na rynku pojawiają się głosy, że doprowadziłoby to do trudnego do zaakceptowania poziomu zadłużenia japońskiego operatora.

Sprint jest trzecim co do wielkości (54 mln użytkowników), T-Mobile z – grupy DT – czwartym (34 mlm), a Metro PCS piątym (10 mln) operatorem na amerykańskim rynku komórkowym.