W południe minął termin, w którym zainteresowane podmioty mogły składać w siedzibie [b]Polskiej Grupy Energetycznej[/b], oferty zakupu akcji [b]Exatela[/b], operatora świadczącego usługi dla korporacji i telekomów, do południa.

Jak na razie złożenie dokumentów w PGE potwierdził nam oficjalnie prezes [b]grupy GTS Adam Sawicki[/b]. Nieoficjalnie wiemy, że ofertę na Exatel złożyła także[b] Netia[/b].

Do poniedziałku oczekiwana jest odpowiedź PGE i wybór podmiotu, który będzie przeprowadzał due diligence Exatela. Wcześniej udziału w tej transakcji nie wykluczały także [b]Polkomtel[/b], operator sieci Plus, czy [b]Telefonia Dialog[/b].

Zakup Exatela, zdaniem analityków może kosztować około 700 mln zł, choć pojawiły się też informacje o wycenie tej firmy na 1 mld zł. W opinii części specjalistów na wycenę Exatela może wpłynąć spór jego spółki zależnej – [b]Niezależnego Operatora Międzystrefowego[/b] – ze [b]Skarbem Państwa[/b] o 171 mln zł. NOM poinformował dziś, że 29 października złożył w tej sprawie pozew do sądu. Domaga się zwrotu zapłaty za koncesję, która niedługo po tym, jak ją uzyskał straciła rację bytu po zmianie prawa. Większościowy – blisko 100-proc. pakiet akcji tego operatora posiada[b] PGE[/b], które zapowiedziało jego sprzedaż m.in. po to, aby utrzymać poziom zysków grupy.