Jak dowiedział się rpkom.pl, start stacji 4K FunBox UHD jest planowany w Polsce i na innych rynkach, na których obecne są kanały spółek SPI, w trzecim lub czwartym kwartale tego roku. Plany uruchomienia kanału ogłoszono na trwających w Cannes od poniedziałku branżowych targach MIPTV (Marché International des Programmes de Télévision).

Jak podała firma, w pierwszym kwartale tego roku miała zgromadzone 200 godzin programów w 4K. To obraz produkowany w rozdzielczości 4096 x 2160 pikseli (Ultra HD to z kolei obraz o rozdzielczości 3840 x 2160, powstały w standardowym formacie dla obrazu HD, którym pierwotnie jest format 16:9). – Nasza nowa biblioteka ultraHD będzie zawierała bardzo różnorodne treści, jak dokumenty przyrodnicze, wideo z panoramami San Francisco czy komputerowe animacje – mówił Berk Uziyel, dyrektor wykonawczy Filmbox International, spółki należącej do SPI International.

Od ubiegłego roku FilmBox ma już wspólnie z LG Electronics bibliotekę Kino LG 4K w serwisie VOD FilmBox Live. Można z niej korzystać na telewizorach z dostępem do Internetu. SPI produkowało już także relacje na żywo z walk MMA, a zamierza rozwinąć tego rodzaju działalność o relacje z wydarzeń muzycznych i rozrywkowych show.

W przypadku całej stacji regularnie nadającej w 4K wyzwaniem będzie jej dystrybucja. Z informacji rpkom.pl wynika, że nie zapadły na razie żadne decyzje dotyczące dystrybucji nowej stacji FunBox, ale jej założyciele chcą, by była dostępna nie tylko w pakietach operatorów IPTV, ale także na platformach satelitarnych. Kanał nadawany w 4K wymaga jednak sporej pojemności. Gdyby chcieć go nadawać w ramach naziemnej telewizji cyfrowej, potrzeba by do tego całego jednego multipleksu, który jest w stanie pomieścić siedem stacji nadawanych w standardowej rozdzielczości.

Nowy kana łSPI będzie pierwszą taką stacją nadającą regularnie w 4K na polskim rynku. W Polsce teksty 4K przeprowadziła jesienią ubiegłego roku TVP. Poza Polską publiczna telewizja Ceska Televize i słowacka – RTVS we współpracy z Ceske Radiokomunikace i operatorem SES Astra pod koniec ubiegłego roku zaczęły testy ultraHD, 4K testował też francuski Canal+. Próbują też operatorzy. W USA bezpłatny kanał 4K ma operator DirecTV, w 4K można też odtwarzać obraz w serwisach wideo w sieci Netfliksa oraz Amazona. Na razie trudno jednak powiedzieć, by był to standard mający szansę na prawdziwą popularyzację.