Sygnał przeciwdziała piratowaniu sygnału telewizyjnego. Niegdyś głównie skupiał się na wychwytywaniu na rynku nielegalnych kart abonenckich i „pajęczyn”: nielegalnie rozbudowywanych sieci kablowych. Dziś walczy głównie z kradzieżą telewizyjnego sygnału w Internecie.

Członkami Sygnału są platforma cyfrowa nc+, Cyfrowy Polsat, HBO, VIMN Polska, Orange Polska, UPC, Viacom International Media Networks, Inea, Satel oraz Lege Artis Service. Teraz dołączyły do tych firm cztery nowe firmy: Telewizja Polsat, Redefine (należący do Cyfrowego Polsatu właściciel Ipli i Muzo.pl) oraz dwie firmy wyspecjalizowane w dziedzinie oprogramowania i zabezpieczeń: Nagravision i Irdeto.

Jak podaje Sygnał, kolejne firmy już głosiły chęć dołączenia do stowarzyszenia. – Zwiększenie grona członków jest strategicznym celem Sygnału. Umożliwi intensyfikację walki z piractwem, podjęcie działań, które unaocznią rzeczywistą skalę i szkodliwość zjawiska. Stowarzyszenie zamierza przeprowadzić rzetelne badania pokazujące skalę i specyfikę piractwa, a także jego wpływ na gospodarkę. Planuje również kolejną edycję kampanii edukacyjnej – podaje Sygnał.

Jak przytacza, według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju skala piractwa w Polsce wynosi 1 mld dol. rocznie, czyli 3,2 mld zł (2010 rok).