66 kilometrów światłowodów i system bezprzewodowego przesyłania danych w technologii radiowej będą mieli do dyspozycji samorządowcy oraz mieszkańcy z  Gliwic w połowie 2014 roku.

Projekt światłowodowy miasta obejmuje dwie części. Pierwsza to 60 światłowodów miejskich pracujących pod kontrolą trzech serwerowni kosztujących ponad 14,5 mln zł. 85 proc. tej kwoty pochodzi z dotacji Unii Europejskiej.Na czerwiec planowane jest zakończenie tej części prac.

Drugi projekt to kanalizacja światłowodowa na gliwickiej starówce, która zbudowana będzie z 6 km kanalizacji światłowodowej. Dzięki nim gliwickie centrum wzbogacone zostanie o dwa hot-spoty oraz 10 info-kiosków. Całkowity koszt to 4,2 mln zł, z czego 2,3 mln zł to unijna dopłata. Ta część projektu ma być zamknięta z końcem roku.

W ramach sieci obsługiwane będą między innymi monitoring miejski oraz zwiększony będzie zasięg i efektywność Centrum Sterowania Ruchem, które funkcjonuje na terenie miasta.

Marek Jarzębowski rzecznik gliwickiego magistratu uważa, że takie rozwiązania pozwolą na oszczędności, wynikające z cięcia kosztów administracji oraz komunikacji w urzędach i placówkach publicznych.