[b]Hyperion[/b], spółka zależna giełdowego [b]MNI[/b], poinformowała o przejęciu działającej na podkarpaciu telewizji kablowej [b]Stream Communications[/b]. Za 77 proc. jej udziałów zapłaci 92 mln zł, przy czym pierwsza rata wyniesie 9,25 mln zł. Pozostała kwota zostanie wypłacona po akceptacji transakcji przez [b]Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta[/b], nie później jednak niż do 31 grudnia 2010 r.

Finansowanie inwestycji ma zapewnić grupa MNI. Jego struktury na razie nie ujawniono. Wcześniej Marek Południkiewicz, prezes zarządu MNI i Hyperiona, mówił, że zainteresowanie instytucji finansowych współpracą z grupą telekomunikacyjną przy nowym projekcie jest duże.

Stream ma 90 tys. abonentów (informacje za MNI, wcześniej – w tym roku – kablówka mówiła o 137 tys.) W tym roku planuje 50 mln zł przychodu i pozytywny wynik EBITDA. ARPU w sieci można zatem szacować na około 30 zł miesięcznie.

Grupa MNI kupuje operatora od słowackiego funduszu inwestycyjnego [b]Penta Investments[/b], który wycofuje się ze wszystkich operacji telekomunikacyjnych w Polsce. Oprócz Streamu fundusz zainwestował również kilkadziesiąt milionów złotych w budowę wirtualnego operatora komórkowego [b]Mobilking[/b], którego w ubiegłym roku sprzedała za 1,5 mln zł. W tym wypadku nabywca również była grupa MNI.

Poza Streamem, Mobilkingiem, Hyperionem, do grupy MNI należy również sieć telekomunikacyjna we wschodnim rejonie Polski (dawny [b]Szeptel[/b]). Łącznie grupa zebrała z rynku 260 tys. klientów różnych usług telekomunikacyjnych w czterech technologicznie typach sieci.