Vectra ogłosiła wezwanie na 33 proc. akcji Netii [nowe]

Gdyńska sieć kablowa, drugi gracz po UPC w kraju, deklaruje, że wydaje 609 mln zł na akcje Netii, ponieważ to dobra lokata finansowa, a w Polsce nie ma dziś innych okazji do przejęć. Analitycy w deklarację, że kablówka w akcjonariacie stacjonarnego telekomu pozostanie neutralna – nie wierzą. Nowy znaczący akcjonariusz – Zbigniew Jakubas – ofertę bagatelizuje i deklaruje, że odpowiadać na wezwanie Vectry nie będzie. Zarząd Netii – na razie milczy. „Pomidor” – usłyszeliśmy.

Publikacja: 02.07.2014 09:15

Tomasz Żurański, prezes Vectry

Tomasz Żurański, prezes Vectry

Foto: ROL

Kontrolowany przez Tomasza Węgrzyńskiego operator telewizji kablowej Vectra chce kupić 114,81 mln, czyli 33 proc. akcji Netii po 5,31 zł za sztukę – wynika z treści wezwania ogłoszonego dziś rano przez gdyńską firmę.

Z naszych informacji wynika, że kablówka nie porozumiała się ze Zbigniewem Jakubasem, który jest obecnie znaczącym akcjonariuszem Netii wraz z Mennicą Polską i kojarzonym z nim FIZe-m. Jakubas powiedział nam w środę rano, że nie odpowie na wezwanie po tej cenie.  – Ja nie odpowiem na to wezwanie. Nie spodziewałbym się jego powodzenia – mówi Zbigniew Jakubas.

Biznesmen kupował akcje Netii po około 5,4 zł za sztukę gdy papiery notowane były jeszcze z prawem do dywidendy w wysokości 42 gr  na akcję. Oferta Vectry jest więc wyższa niż cena, jaką płacił.

Mało prawdopodobne jest, aby na wezwanie odpowiedział inny znaczący inwestor – Sisu Capital (ma 12,7 proc.), ponieważ jego oczekiwania są wyższe. Fundusz oczekiwał za swoje akcje  około 6,5 zł za walor – dowiadujemy się nieoficjalnie.

Nie uzyskaliśmy jeszcze odpowiedzi od funduszu MCI, którego zaangażowanie dochodzi do około 8 proc..

Niewykluczone, że Vectra liczy na odpowiedź ze strony funduszy TFI i OFE oraz drobnych inwestorów. W wolnym obrocie (poza znaczącymi inwestorami) jest około 42 proc. akcji Netii.

Rynek ofertę Vectry na razie przyjmuje spokojnie. Kurs rośnie, ale nie przekracza ceny w wezwaniu. Na zamknięciu środowej sesji kurs urósł o 3,9 proc., ale nie przekroczył 5,30 zł.

O tym, że Vectra interesuje się Netią informował wcześniej „Parkiet” opisując kulisy odejścia Mirosława Godlewskiego, prezesa spółki. Przedstawiciele Vectry nie chcieli wówczas komentować tych informacji, ale też nie zaprzeczali, że interesują się Netią.

Vectra jest na zakupach od lat. Realizuje je również na warszawskiej giełdzie. Przejęła wcześniej niewielką sieć kablową – Spray – działającą w Warszawie.

Tomasz Żurański, prezes Vectry, z którym rozmawialiśmy dziś w siedzibie kancelarii prawnej znanej z pracy przy dużych fuzjach i przejęciach (m.in. w grupie Zygmunta Solorza-Żaka) zapewnia, że inwestycja w akcje Netii nie koliduje z zakupami mniejszych operatorów.

Zdaniem Żurańskiego, oferta na Netię znajdzie odzew wśród inwestorów. –  Rozmawialiśmy wcześniej z wieloma akcjonariuszami Netii. Efektem tych rozmów jest ogłoszone wezwanie. Spodziewam się, że uda nam się kupić 33 proc. akcji Netii. W porównaniu z kursem z marca zaproponowana przez nas cena jest o ok. 30 proc. wyższa. Uważamy, że jest fair także dla takich inwestorów, jak Zbigniew Jakubas, jeśli wyeliminować efekt dywidendy – powiedział nam Żurański. – Należy liczyć się z redukcją – uważa prezes Vectry.

Zapewnia, że kablówka będzie inwestorem finansowym w Netii, nie wtrącającym się do realizacji strategii firmy. W radzie nadzorczej, jeśli wezwanie się powiedzie chciałabym mieć proporcjonalną liczbę reprezentantów do zaangażowania.

– Nie mogę dziś określić jednoznacznie horyzontu czasowego inwestycji.  W tym momencie wykluczamy zwiększenie zaangażowania – wręcz przeciwnie po kilku latach możemy sprzedać akcje – mówi Tomasz Żurański.

–  Kupujemy akcje Netii, ponieważ innych opcji konsolidacyjnych na rynku jest mało. Nie jest tak, że jest to dla nas inwestycja pozbawiona ryzyka. Na Netii straciła większość inwestorów w nią zaangażowanych, jej infrastruktura nie jest homogeniczna, jest zbudowana na bazie kilku technologii, przychody spadają. Ktoś powiedział mi kiedyś trafnie, że „Netia starzeje się szybciej niż rynek” – powiedział Żurański.

–  Poduszką bezpieczeństwa jest polityka dywidendowa spółki. Dla Vectry akcje Netii to inwestycja finansowa. Skłoniła nas do tej inwestycji właśnie dywidenda, którą Netia może wypłacać regularnie, choć moim zdaniem nie będzie ona już tak wysoka jak w tym roku . Spodziewałbym się 3-4-proc. stopy dywidendy w kolejnych latach przy założeniu, że dzisiejszy kurs będzie stabilny – ocenił prezes Vectry.

–  Przejęcie Netii przez Vectrę to bardzo daleko posunięta hipoteza, dziś zdecydowanie nie mamy tego w planach, nie widzimy żadnych synergii czy obszarów współpracy. Nie mamy planu zwiększenia zaangażowania w ciągu 12 miesięcy, ani w dalszej przewidywalnej przyszłości – mówił Żurański.

– Wbrew scenariuszom niektórych doradców, biznesu Netii nie da się podzielić. Jej infrastruktura pełni rolę służebną wobec wszystkich segmentów klientów jednocześnie – ocenił prezes Vectry.

– Nie odczują tej transakcji ani klienci Netii, ani Vectry. Nie odczują jej także pracownicy Vectry – zapewnił.

Powiedział, że Vectra sama realizuje wezwanie i nie ma przy nim żadnego partnera.  – Realizujemy tę operację ze środków własnych, wspierając się kredytem bankowym. Są to środki pozostałe po zabudżetowaniu planów inwestycyjnych w naszej podstawowej działalności na najbliższe kilka lat.

Pytany komentował również inne możliwości inwestycyjne na polskim rynku.

Vectra nie jest zainteresowana odkupieniem akcji Hawe od Marka Falenty. – Jako Vectra zrobiliśmy z Hawe transakcję obejmującej aktywa na jakich nam zależało pod koniec 2013 roku. Pozostaje nam życzyć powodzenia sprzedającemu – powiedział prezes.

Pytany o inne firmy z branży kablowej, które mogłaby i chciała przejąć Vectra mówił: – Inea to świetna firma i na pewno bylibyśmy nią zainteresowani, ale nie wydaje się na sprzedaż.

– Jeśli UPC będzie na sprzedaż, to sądzę, że z punktu widzenia sprzedającego atrakcyjniej byłoby sprzedawać aktywa w Europie Środkowowschodniej w paczce. My paczką zainteresowani nie będziemy – ocenił Tomasz Żurański.

Prezes Vectry nie podał wyników grupy za 2013 rok. Jej zadłużenie ocenił na umiarkowane na tle innych podmiotów z branży: bliskie 3x EBITDA. Vectra obsługuje 910 tys. abonentów i jest drugim po UPC Polska operatorem kablowym oferującym usługi w pakiecie triple play w Polsce.

Analitycy nie wierzą w deklaracje Vectry. Uważają, że kablówka powinna zaoferować więcej za akcję, ponieważ 33-proc. pakiet akcji daje możliwość kontrolowania Netii.

Oto co powiedzieli:

– Uważamy, że cena w ofercie jest za niska. Szacujemy, że z punktu widzenia inwestorów mniejszościowych wartość godziwa akcji to 5,6 zł, ale za 33-proc. pakiet, który może być pakietem kontrolnym, Vectra powinna zaoferować przynajmniej 20-proc. premię liczoną od wskazanych 5,6 zł. Strategicznie połączenie Netii i Vectry mogłoby być dobre dla obu firm. Pasują do siebie – uważa Tibor Bokor, analityk biura maklerskiego Wood&Company.

– Ta cena raczej nie skłoni inwestorów giełdowych do sprzedaży akcji. Dla osób liczących na spółki dywidendowe, alternatywy dla Netii nie ma – zgadza się Włodzimierz Giller, analityk DM PKO BP.

– Warto się też zastanowić nad intencjami Vectry. Wprawdzie deklaruje ona, że chce być inwestorem finansowym, to jednak wydaje mi się, że jeśli jeden duży podmiot na rynku kupuje akcje drugiego podmiotu działającego na tym samym rynku, to oczekuje dodatkowych korzyści. A jeśli tak, to za ewentualne efekty synergii na pewno warto więcej zapłacić. Reasumując, myślę, że piłka jest w grze – dodaje Giller.

– Trudno uwierzyć w zapewnienia Vectry. Moim zdaniem jednym z powodów zakupu Netii mogą być dla Vectry potencjalne synergie kosztowe, choćby w postaci niższych kosztów zakupów, reklamy itd.. Będą one przy tym widoczne po stronie Vectry, a nie przejmowanej firmy, a wolne przepływy gotówkowe Netii mogą na tym ucierpieć  – mówi Paweł Puchalski, analityk DM BZ WBK.

W wezwaniu na Netię pośredniczy UniCredit CA IB. Jego harmonogram to:

* Dzień ogłoszenia Wezwania: 2 lipca 2014 r.

* Termin rozpoczęcia przyjmowania zapisów na Akcje w Wezwaniu: 23 lipca 2014 r.

* Termin zakończenia przyjmowania zapisów na Akcje w Wezwaniu: 5 sierpnia 2014 r.

*  Przewidywany dzień transakcji nabycia Akcji Zdematerializowanych na GPW: 8 sierpnia 2014 r.

* Przewidywany dzień nabycia Akcji Serii A oraz Akcji Serii A1: 8 sierpnia 2014 r.

* Przewidywany dzień rozliczenia transakcji nabycia Akcji przez KDPW: 13 sierpnia 2014 r.

Kontrolowany przez Tomasza Węgrzyńskiego operator telewizji kablowej Vectra chce kupić 114,81 mln, czyli 33 proc. akcji Netii po 5,31 zł za sztukę – wynika z treści wezwania ogłoszonego dziś rano przez gdyńską firmę.

Z naszych informacji wynika, że kablówka nie porozumiała się ze Zbigniewem Jakubasem, który jest obecnie znaczącym akcjonariuszem Netii wraz z Mennicą Polską i kojarzonym z nim FIZe-m. Jakubas powiedział nam w środę rano, że nie odpowie na wezwanie po tej cenie.  – Ja nie odpowiem na to wezwanie. Nie spodziewałbym się jego powodzenia – mówi Zbigniew Jakubas.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Rusza przedświąteczna bitwa telekomów. Światłowód czy LTE? Jakie są ceny?
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Telekomunikacja
Do kogo uciekają użytkownicy sieci komórkowych. Ten operator wygrywa
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości