Przeprowadzone z Alcatelem-Lucentem próby dały przepustowość 1,1 Gb/s na odległość 70 m, oraz 800 Mb/s i 500 Mb/s na odległość ponad 100 m – w testowych warunkach. W trzecim przypadku transmisja testowana była na starych, nieekranowanych kablach parowych, jakie dominują w sieci dostępowej Telekom Austria.

W teście zastosowano technologię G.fast (GDSL), czyli zestaw technik, takich jak vectoring, agregacja linii, tzw. phantom mode. Wyeliminowanie przebić pomiędzy oddzielnymi liniami abonenckimi na starych kablach umożliwiło podniesienie prędkości z 60 Mb/s do 500 Mb/s.

Austriacki telekom realizuje strategię Giga-Network, czyli wdrażania usług o przepustowości liczonych w setkach megabitów na sekundę, bez rezygnacji z miedzianej sieci dostępowej z wykorzystaniem linii optycznej w sieci agregacyjnej (w nowych lokalizacjach operator buduje FTTH). Dzisiaj realnie na masową skalę wykorzystuje w realizacji tej strategii technologię VDSL2.

G.fast daje dzisiaj najwyższe możliwości wykorzystania istniejącej sieci miedzianej, ale jest to jeszcze rozwiązanie nieustandaryzowane, bez masowej dostępności podzespołów do urządzeń abonenckich. Pierwsze komercyjne produkty spodziewane są w 2018 r.

Telekom Austria, jako jeden z pierwszych operatorów na świecie rozpoczął wdrażanie VDSL. Na koniec 2011 r. w jej zasięgu była połowa sieci dostępowej operatora.