Intel Capital i Greycroft Partners, firma venture capital zainwestowały w estońska spółkę Fortumo, specjalizująca się w płatnościach mobilnych za towary cyfrowe.

System Fortumo opiera się na bezpośrednim rozliczaniu przez operatora. Klienci płacą za towary cyfrowe za pośrednictwem rachunku u operatora komórkowego, bez używania gotówki, kart kredytowych lub debetowych. Fortumo oferuje łączność z ponad 300 operatorami w 80 krajach, a rozwiązanie działa na zasadach samoobsługi, umożliwiając każdemu sprzedawcy zarejestrowanie się w witrynie internetowej Fortumo i rozpoczęcie przyjmowania płatności mobilnych.

– Segment płatności mobilnych ma ogromne perspektywy, a my uważamy, że Fortumo ma wszelkie predyspozycje do tego, aby wykorzystać trend płatności rozliczanych przez operatora — mówi  Marcin Hejka, dyrektor zarządzający Intel Capital Eastern Europe, Middle East and Africa. A według prognoz  do 2015 r. światowe obroty na rynku płatności mobilnych za towary cyfrowe wzrosną ponad dwukrotnie do 268 mld dol.

Większość udziałów w Fortumo należała do Mobi Solutions, estońskiej firmy specjalizującej się w rozwiązaniach mobilnych, która pozostanie jednym z udziałowców. Fundusze zostaną wykorzystane do wzmocnienia pozycji Fortumo jako  dostawcy usług płatności mobilnych na rynkach wschodzących.