Przegląd prasy – czwartek 31 marca

Publikacja: 31.03.2011 09:07

Dziennik Gazeta Prawna

Telekomunikacja na zakręcie, czyli rok przełomu

Michał Fura

Czekają nas przełomowe wydarzenia w branży telekomunikacyjnej. Na czele UKE stanie nowy prezes. Czy będzie nim znowu Anna Streżyńska? Polkomtel zostanie sprzedany, a markę Era zastąpi T-Mobile. To wpłynie na zaostrzenie konkurencji i nowe oferty operatorów Tak ważnych biznesowych wydarzeń branża nie widziała od czasu wejścia do Polski France Telecom.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=351678 (dostęp płatny)

Kredyt technologiczny bardziej dostępny

Jakub Fulara

Lada dzień wejdzie w życie nowelizacja ustawy ułatwiająca dostęp do pożyczek z premią. Łatwiej będzie wdrożyć kupioną lub własną technologię za pomocą środków z Unii Europejskiej Do tej pory wykorzystanie tego instrumentu wsparcia unijnego jest, delikatnie mówiąc, rozczarowujące. Tymczasem środki unijne na projekty inwestycyjne w firmach przewidziane na lata 2007 – 2013 powoli się kończą i kredyt technologiczny, także w obliczu ożywienia gospodarki, wydaje się coraz bardzo potrzebny. Jesteśmy o krok od finalizacji prac nad nowelizacją ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. Brakuje już tylko podpisu prezydenta i ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=351503 (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Multimedia Polska: Na skup 90 mln zł

Urszula Zielińska

Skup akcji stanowiących maksymalnie 10 proc. kapitału za maksymalnie 90 mln zł, emisja obligacji o wartości do 300 mln zł i nowe kredyty – m.in. w takich sprawach zagłosują 27 kwietnia akcjonariusze Multimedia Polska.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/702312_Multimedia_Polska:_Na_skup_90_mln_zl.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja Polska: Pierwsza rozprawa w Austrii bez efektów

Urszula Zielińska

Wczoraj w austriackim sądzie powszechnym odbyła się pierwsza rozprawa z wniosku Telekomunikacji Polskiej o uchylenie orzeczenia Trybunału Arbitrażowego z Wiednia w sporze z duńską firmą DPTG.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/702310_Telekomunikacja_Polska:_Pierwsza_rozprawa__w_Austrii_bez_efektow.html(dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Początek batalii TP w wiedeńskim sądzie

Urszula Zielińska

W austriackim sądzie odbyła się pierwsza rozprawa z wniosku Telekomunikacji Polskiej o uchylenie orzeczenia Trybunału Arbitrażowego z Wiednia w sporze z duńską firmą DPTG – Strony zostały zobowiązane, aby do 14 lipca dostarczyć swoje roszczenia w tej sprawie. Została też wyznaczona kolejna rozprawa 8 września – poinformował Mikkel Danvold, rzecznik GN Store Nord, spółki, do której należy DPTG.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1036474_Poczatek_batalii_TP__w_wiedenskim_sadzie.html (dostęp płatny)

Awantury o regulacje w sieci

Magdalena Lemańska

Przedsiębiorcy internetowi protestują przeciwko sposobowi, w jaki rząd chce regulować Internet w Polsce Niedawna awantura w parlamencie o nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji pod kątem tzw. dyrektywy audiowizualnej, to tylko początek tego, co nas czeka w dyskusji na linii firmy – rząd.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1036293_Awantury_o_regulacje_w_sieci.html (dostęp płatny)

Branża informatyczna zarobiła na zmianach w VAT

Barbara Mejssner

Chociaż producenci oprogramowania, kas i drukarek fiskalnych oraz firmy wdrożeniowe odnotowały wzrost sprzedaży, nie we wszystkich przypadkach był on wysoki

http://archiwum.rp.pl/artykul/1036286_Branza_informatyczna_zarobila_na_zmianach_w_VAT.html (dostęp płatny)

Impas w polskich światłowodach

Łukasz Dec

Choć nowoczesna sieć telekomunikacyjna kosztuje ponoć zbyt dużo jak na możliwości jednego operatora, to wcale nie spieszą się oni do współpracy Fiaskiem zakończyły się rozmowy Telekomunikacji Polskiej i Netii, największego operatora alternatywnego, na temat wspólnych inwestycji w nowoczesną sieć światłowodową (FTTH). Nie pomogła interwencja Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1036282_Impas_w_polskich_swiatlowodach.html (dostęp płatny)

Firmy znów wymieniają komputery

Dariusz Wolak

Po kilku kwartałach spadku rynek leasingu sprzętu IT i oprogramowania zaczął dynamicznie rosnąć Spadek wydatków na nowoczesne technologie ze strony przedsiębiorstw w latach 2008 – 2009, co było pokłosiem spowolnienia gospodarczego, miał negatywny wpływ na rynek

http://archiwum.rp.pl/artykul/1036292_Firmy_znow_wymieniaja_komputery.html (dostęp płatny)

Samsung rzuca wyzwanie Nokii

Tomasz Boguszewicz

Koncerny z Finlandii i Korei Południowej rywalizują o pierwsze miejsce w sprzedaży smartfonów w Polsce Rywalizacja komórkowych koncernów dotarła do Polski. Koreański Samsung od kilkunastu miesięcy zapowiada atak na fotel lidera polskiego rynku, zajmowany od lat przez Nokię. Firma ogłosiła właśnie, że pokonała na naszym rynku fińskiego lidera, na razie w segmencie smartfonów, najbardziej zaawansowanych, najdroższych i najbardziej dochodowych telefonów.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1036281_Samsung_rzuca_wyzwanie_Nokii.html (dostęp płatny)

Telefon pomoże w dobrym zarządzaniu przedsiębiorstwem

Tomasz Boguszewicz

Nowoczesne urządzenia potrafią pomieścić całe korporacyjne systemy IT Jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Forrester Research na 200 firmach, w tym polskich, jakiekolwiek pomysły na wykorzystanie urządzeń mobilnych w swojej działalności mają praktycznie tylko firmy z branży medialnej, finansowej i internetowej. W 46 proc. firm nie było osoby zajmującej się strategią dla urządzeń mobilnych.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1036285_Telefon_pomoze_w_dobrym__zarzadzaniu_przedsiebiorstwem.html(dostęp płatny)

Telewizja mobilna na zakręcie

Urszula Zielińska

2011 rok miał przynieść znaczny wzrost wartości rynku telewizji mobilnej na świecie, w tym także w regionie do którego należy Polska. Wiele wskazuje na to, że tak się nie stanie Zgodnie z prognozami analityków z firmy doradczej PricewaterhouseCoopers mieszkańcy Europy Zachodniej mieli zapłacić za tę usługę abonament w wysokości 362 mln dol. (274 mln dol. w 2010 r.). Największy udział w tych wydatkach mieli mieć tradycyjnie Włosi, Francuzi i Hiszpanie.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1036290_Telewizja_mobilna_na_zakrecie.html (dostęp płatny)

TP marzy się remonopolizacja rynku

Łukasz Dec

Telekomunikacji Polskiej trudno znieść wizję sieci otwartej na konkurencję – mówi Mirosław Godlewski, prezes Netii Rz: Od kiedy rozmawiacie z TP o wspólnych inwestycjach? Mirosław Godlewski: Pomysł padł już przy okazji negocjacji porozumienia pomiędzy Telekomunikacją Polską a Urzędem Komunikacji Elektronicznej w 2009 r. Początkowo było wiele innych spraw do załatwienia, więc do konsultowania tego pomysłu przystąpiliśmy dopiero w połowie ubiegłego roku. Budowa na dużą skalę sieci światłowodowych to złożony problem. Są bardzo nieliczne przykłady krajów w Europie, w których by je rozpoczęto. Koszty są ogromne.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1036283_TP_marzy_sie_remonopolizacja_rynku.html (dostęp płatny)

Ustawodawcom brakuje wiedzy o Internecie

Magdalena Lemańska

Ustawodawcy nie mają wystarczającej wiedzy na temat Internetu, a zmieniając przepisy dotyczące sieci nie konsultują tego z branżą Pomysłodawcy nowych przepisów dotyczących Internetu często w ogóle nie konsultują ich z firmami z tego sektora – mówi „Rz” Piotr Kowalczyk, prezes Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska

http://archiwum.rp.pl/artykul/1036294_Ustawodawcom_brakuje_wiedzy_o_Internecie.html (dostęp płatny)

Dziennik Gazeta Prawna

Telekomunikacja na zakręcie, czyli rok przełomu

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Rusza przedświąteczna bitwa telekomów. Światłowód czy LTE? Jakie są ceny?
Telekomunikacja
Do kogo uciekają użytkownicy sieci komórkowych. Ten operator wygrywa
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?