10 Gb/s po światłowodzie od Inei [nowe]

Publikacja: 12.10.2018 17:48

Wielkopolska sieć telewizji kablowej Inea, poinformowała dziś, że w Poznaniu wprowadza do oferty symetryczne łącze światłowodowego dostępu do internetu o prędkości do 10 Gb/s. Koszt łącza o takich parametrach to 399 zł miesięcznie.

Jak informuje operator, z internetu do 10 Gb/ skorzystać może dziś – z powodów technicznych – około 30 tys. gospodarstw domowych w stolicy Wielkopolski, a do końca roku zasięgiem obejmie całe miasto.

„Poza Polską z tak szybkiego Internetu mogą skorzystać jedynie mieszkańcy Szwajcarii oraz pojedynczych miast w USA, Japonii, Korei Południowej oraz Singapurze” – podała Inea.

Choć kablówka jest beneficjentem dotacji do budowy sieci internetu (program POPC), to – jak poinformowały w odpowiedzi na nasze pytanie służby PR Inei – poznańskie łącza nie zostały zbudowane z ich wykorzystaniem.

To się jednak zmieni z czasem. W tym sensie wystąpienie na poznańskiej Arenie premiera Mateusza Morawieckiego, w którym powiązał on nową usługę ze wsparciem ze środków publicznych będzie dopiero odpowiadało prawdzie.

– Jako Inea od początku obecności Polski w UE korzystamy z pomocy środków unijnych do budowy światłowodowych sieci na terenach wiejskich. Dzięki temu w Inea, procentowy udział tych sieci jest tak wysoki. Powoduje to taką ich skalę, która pozwoliła nam na komercyjne wprowadzenie symetrycznej usługi 10Gbps. Tak więc oczywiście nie można nie powiązać faktu naszego udziału w konkursach organizowanych ze środkami EU, w tym największych naszych inwestycji POPC2 i POPC3, z możliwością wprowadzenia tej usługi już dziś – mówi Michał Bartkowiak, członek zarządu Inei odpowiedzialny za operacje.

Według Michała Bartkowiaka, łącze symetryczne pozwoli „na swobodne działanie pracującym w domu informatykom, artystom, osobom zajmującym się obróbką video, czy nowymi technologiami takimi jak wirtualna, bądź rozszerzona rzeczywistość”.

Na ilu klientów 10 Gb/s liczy Inea? – Liczymy, że w ciągu dwóch lat będzie to grono kilku tysięcy klientów. Proszę pamiętać, że jest to usługa innowacyjna i jak to ma miejsce z każdą taką usługą potrzebuje ona czasu, żeby się rozwinąć i zyskać szersze grono użytkowników. Liczę na to, że już za kilka lat, w przypadku łączy stacjonarnych, światłowodowych dostarczanych w technologii FTTH, nie będziemy w ogóle mówili o dostępnej przepustowości łącza. Operatorzy sieci będą po prostu udostępniali łącze o maksymalnej przepustowości – odpowiada Bartkowiak.

Usługa została nagłośniona przy okazji targów producentów gier komputerowych odbywających się na poznańskiej Arenie. Inea nie bez powodu wybrała ten moment.

„Dla przykładu najbardziej oczekiwana gra 2018 roku Red Dead Redemption II mająca zajmować ok. 100 GB przestrzeni dyskowej , na łączu INEA może zostać pobrana w niecałe 2 minuty” – wyliczono.

Przy wdrożeniu Inea współpracowała z Nokią. Zastosowano technologie XGS-PON.

Michał Bartkowiak zapowiedział, że 10 Gb/s to nie ostatnie słowo Inei.

Tymczasem w odpowiedzi na nasze pytania o ofertę Inei jedna z sieci kablowych przesłała nam opinię, z której wynika, że komputery użytkowników końcowych w Polsce rzadko kiedy są przystosowane do korzystania z łącza o prędkości 1 Gb/s. Autor nie zgodził się na publikację części opinii wybranej przez redakcję, w związku z czym zachowujemy jego tożsamość dla siebie.

– wsp. ziu

Wielkopolska sieć telewizji kablowej Inea, poinformowała dziś, że w Poznaniu wprowadza do oferty symetryczne łącze światłowodowego dostępu do internetu o prędkości do 10 Gb/s. Koszt łącza o takich parametrach to 399 zł miesięcznie.

Jak informuje operator, z internetu do 10 Gb/ skorzystać może dziś – z powodów technicznych – około 30 tys. gospodarstw domowych w stolicy Wielkopolski, a do końca roku zasięgiem obejmie całe miasto.

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Telekomunikacja
Bezprzewodowy internet rozkwitnie dzięki 5G. Najnowsze prognozy Ericssona
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Telekomunikacja
Aukcja częstotliwości dla sieci 5G rusza 22 czerwca. Kto weźmie udział?
Telekomunikacja
Amazon wprowadza darmowy abonament telefoniczny. Cios w operatorów komórek