Przegląd prasy – piątek 17 września

Publikacja: 17.09.2010 08:31

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]Vodafone nie chce płacić[/b]

oprac. PC

Brytyjski operator telefonii komórkowej Vodafone (www.vodafone.com) odwołał się od wyroku indyjskiego sądu nakazującego zapłacić mu zaległe podatki w wysokości co najmniej 2,6 mld dol. W ubiegłym tygodniu sąd w Bombaju zakończył odczytaniem wyroku ciągnącą się od trzech lat głośną sprawę. Sędziowie uznali, że Brytyjczycy muszą zapłacić podatek po przejęciu w 2007 roku za 11,1 mld dol. innego operatora telefonii komórkowej Hutchison Essar. Vodafone nie zamierza się jednak poddawać temu wyrokowi.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa?=article&id=318166 (dostęp płatny)

Internet szerokopasmowy w szkołach

MK

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej podjął działania na rzecz pełnego zaspokojenia zapotrzebowania wszystkich szkół i bibliotek na dostęp do szerokopasmowego internetu na obszarze całej Polski. W związku z tym zawarł porozumienie z Telekomunikacją Polską SA, na mocy którego TP SA zobowiązała się, że w terminie 36 miesięcy od daty zawarcia porozumienia wybuduje lub zmodernizuje infrastrukturę stacjonarną, zapewniającą przyłączenie co najmniej 1,2 mln nowych łączy szerokopasmowych.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa?=article&id=318036 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza / Wyborcza.biz[/srodtytul]

[b]Twórca internetu przyjeżdża do Polski[/b]

mib

Internet ma już 20 lat, a to dopiero początek – mówią eksperci. Problem w tym, że przyszłość globalnej sieci budzi tyle samo nadziei co obaw. O tym czego można się spodziewać po przyszłości internetu, będą rozmawiać 7 października uczestnicy konferencji „Biznes to rozmowy” organizowanej przez Netię.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,8388301,Tworca_internetu_przyjezdza_do_Polski.html

[b]HTC zaprezentował Desire HD i Desire Z – komórki ze zdalnym dostępem[/b]

Mirosław Bartołd

Tajwański producent smartfonów HTC zaprezentował w Londynie dwa nowe modele telefonów. Desire HD i Desire Z są szybsze od poprzedników, jednak największą ich atrakcją ma być system htcsense.com. Dzięki niemu dostęp do telefonu będzie można uzyskać nawet wtedy, gdy nie trzyma się go w ręku

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,8387825,HTC_zaprezentowal_Desire_HD_i_Desire_Z___komorki_ze.html

[b]Ministerstwo Infrastruktury: światłowód będzie w każdym nowym mieszkaniu[/b]

Przemysław Poznański

Resort infrastruktury pracuje nad rozporządzeniem, którego skutkiem będzie nałożenie na deweloperów obowiązku doprowadzenia światłowodu do każdego nowo budowanego mieszkania. – Chcemy, by taki wymóg mieli deweloperzy. Zapiszemy też, by jednocześnie zostawiono miejsce dla kabla dostarczającego internet w innej technologii, tak by nikogo nie zmuszać do korzystania ze światłowodu – wyjaśnia Magdalena Gaj, wiceminister infrastruktury.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,8386703,Ministerstwo_Infrastruktury__swiatlowod_bedzie_w_kazdym.html

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

[b]TP jednak nie zapłaci Duńczykom[/b]

Urszula Zielińska

Telekomunikacja Polska zdecydowała: nie zamierza przelać duńskiej firmie DPTG kwoty ustalonej przez Trybunał. Dziś minie 14-dniowy termin, w którym TP miała uiścić blisko 1,6 mld zł na rzecz duńskiego DPTG, firmy, która w latach 1991–1993 wybudowała dla poprzednika prawnego polskiej firmy światłowód. Od 2001 r. firmy wiodą spór o wyliczenie przychodów z tego systemu i ich podział między siebie. 3 września Trybunał Arbitrażowy rozstrzygnął pierwszą fazę sporu na korzyść Duńczyków.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/686918_TP_jednak_nie_zaplaci_Dunczykom.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

[b]China Mobile rzuci wyzwanie Google[/b]

ŁO, Bloomberg

Gigant Państwa Środka planuje podbić rynek wyszukiwania w internecie. Spółka poinformowała o planach uruchomienia w przyszłym roku wyszukiwarki internetowej, która ma rywalizować na chińskim rynku z potentatem Baidu (odpowiednik Google). Wang Jianzhou, szef koncernu, twierdzi, że zarządzanie danymi będzie następnym źródłem wzrostu dla chińskiej firmy.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=bfa87181-e4d4-4560-9a7c-45b38a14db0f&date=2010-09-17 (dostęp płatny)

[b]TP nie zapłaci Duńczykom[/b]

TP

TP nie zamierza w piątek dokonać przelewu 1,57 mld zł odszkodowania na rzecz duńskiej firmy DPTG — poinformował Piotr Muszyński, wiceprezes TP. Odszkodowanie zasądził na początku września sąd arbitrażowy w Wiedniu. Dziś upływa termin płatności.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=c6f7af14-2876-41cf-ac2f-3faa340d28f3&date=2010-09-17 (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

[b]Rosną wpływy z opłat za dostęp do mobilnego Internetu[/b]

Globalne wpływy z opłat, jakie Internauci uiszczają dostawcom dostępu do sieci zwiększą się z 247,4 mld. dol. w tym roku do 351,1 mld dol. w 2014 roku. Globalne wpływy z opłat, jakie internauci uiszczają dostawcom dostępu do sieci (zarówno ci korzystający z tradycyjnych łącz stacjonarnych, jak i użytkownicy internetu mobilnego), będą w ciągu najbliższych czterech lat rosły średniorocznie w tempie 9 proc. Dzięki temu zwiększą się z 247,4 mld. dol. w tym roku do 351,1 mld dol. w 2014 roku – przewiduje w swoich prognozach PricewaterhouseCoopers.

http://new-arch.rp.pl/artykul/979798_Rosna_wplywy_z_oplat_za_dostep_do_mobilnego_Internetu.html (dostęp płatny)

[b]Telekomunikacja Polska: nie zapłacimy Duńczykom[/b]

Urszula Zielińska

Polsko-duński spór o blisko 1,6 mld zł szybko się nie skończy. Dziś minie 14-dniowy termin, w którym TP miała uiścić tę sumę na rzecz duńskiego DPTG, firmy, która w latach 1991 – 1993 wybudowała dla poprzednika prawnego polskiej firmy światłowód. Od 2001 r. firmy wiodą spór o wyliczenie przychodów z tego systemu i ich podział między siebie. 3 września Trybunał Arbitrażowy rozstrzygnął pierwszą fazę sporu na korzyść Duńczyków.

http://new-arch.rp.pl/artykul/979786_Telekomunikacja_Polska:_nie_zaplacimy_Dunczykom.html (dostęp płatny)

[b]Zakusy na wielką dywidendę z Polkomtelu[/b]

Karolina Baca, Bartłomiej Mayer, Urszula Zielińska, Adam Roguski

Waldemar Pawlak: minister finansów chce, by po sprzedaży Polkomtelu spółki z udziałem skarbu wypłaciły dywidendę. Wyceny operatora Plusa są różne. Maksymalnie analitycy mówią o 16 mld zł (np. DI BRE o 13,9 mld zł), fundusze raczej o 11 mld zł. Polscy akcjonariusze mają w sumie 75 proc. akcji telekomu. O pomysłach resortu finansów powiedział „Rz” wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak przy okazji rozmów o Węglokoksie. Minister finansów forsuje pomysł, by udziałowcy wypłacili dywidendę po sprzedaży Polkomtelu, a wtedy Węglokoks nie będzie miał środków na akwizycję – powiedział „Rz” Pawlak. Ministerstwo Finansów do czasu zamknięcia wydania nie skomentowało tej sprawy.

[b]Postawmy na Internet[/b]

Robert Kwiatkowski, prezes zarządu Hawe S.A.

Stworzenie nowoczesnej sieci szybkiego dostępu do Internetu jest konieczne, by Polsce udał się skok cywilizacyjny. Pora poważnie podjąć to wyzwanie. Vespa zmotoryzowała Włochy. Nie Mercedes, nie dudniące symfonią wydechu Lamborghini. Mała, skromna, zwinna, tania w zakupie i co najważniejsze – w utrzymaniu – Vespa. Czy motoryzacja kiedykolwiek zawitałaby na włoską prowincję, gdyby w latach 50. każdy wyciągał rękę po Ferrari? Być może. Zapewne też szybko by się skończyła, gdyż później owo Ferrari trzeba utrzymać.

http://new-arch.rp.pl/artykul/979522_Postawmy__na_Internet.html (dostęp płatny)

[b]Gminny Internet pod nadzorem UKE[/b]

Michał Cyrankiewicz

Samorządy mogą świadczyć na rzecz mieszkańców usługi telekomunikacyjne. Tam, gdzie nie działają prywatne firmy, mogą to robić bez pobierania opłat. Nadzór nad gminnymi inwestycjami szerokopasmowymi sprawuje Urząd Komunikacji Elektronicznej. Czyni to pomimo ustawowych zapisów, że budowa i eksploatacja sieci telekomunikacyjnych należą do zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego oraz uznających za takie zadanie usług polegających na dostarczaniu Internetu użytkownikom końcowym. UKE ma bowiem pilnować, czy gminy realizując to zadanie, nie zakłócają konkurencji na rynku usług elektronicznych.

http://new-arch.rp.pl/artykul/979642_Gminny_Internet_pod_nadzorem_UKE.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]Vodafone nie chce płacić[/b]

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G