Przegląd prasy rpkom.pl – piątek 20 kwietnia

Publikacja: 20.04.2018 07:30

Duopol na rynku telewizji
Przejęcie TVN było drogą na szczyt rynku telewizyjnego. Discovery, znane dotąd z seriali o rekinach i utylizacji śmieci z impetem weszło w wiadomości polityczne i lifestyle. (analiza)
S. 12

E-Zwolnienia stop?

ZUS skontrolował w zeszłym roku prawie pół miliona zwolnień lekarskich. Ilość kwestionowanych zwolnień miał ograniczyć system ich wystawiania, który częściowo już działa. Ale, jak się dowiadujemy, papierowe L4 będzie można wystawiać aż do grudnia.
S. 1, 14

Parkiet

W sierpniu zmiana u sterów Play Communications
Z końcem lipca fotel prezesa spółki P4, najważniejszego podmiotu z grupy Play Communications, opuści po blisko 10 latach Duńczyk Joergen Bang-Jensen. Ku zaskoczeniu rynku zastąpi go Jean-Marc Harion, dotychczas prezes Orange Egipt z tej samej grupy co Orange Polska.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/798776_W_sierpniu_zmiana_u_sterow_Play_Communications.html (dostęp płatny)

Abris Capital Partners – kilka faktów o funduszu
Abris Capital Partners zarządza funduszami private equity, koncentrując się na inwestycjach w Europie Środkowej i Wschodniej. Firma wystartowała w 2006 r. Jej założycielami są Neil Milne i George Swirski. Ten pierwszy przed założeniem Abrisu był partnerem w Copernicus Capital Partners, a wcześniej m.in. bankierem inwestycyjnym w European Banking Company oraz analitykiem i zarządzającym w Standard Life Assurance Company. Z kolei Swirski przed rozpoczęciem przygody z Abrisem był m.in. przez kilkanaście lat partnerem w Advent Internationals Central & Eastern Europe. Pracował też m.in. w PepsiCo., E. Wedel oraz w Bain & Co. http://archiwum.parkiet.com/artykul/798784_Abris_Capital_Partners_–_kilka_faktow_o_funduszu.html (dostęp płatny)

Pięć branż, które może zrewolucjonizować technologia blockchain
W Estonii wykorzystano tytułową technologię do stworzenia ogromnej bazy danych obywateli X-Road, w Australii działa zdecentralizowana giełda energii, a Dubaj chce do 2020 r. oprzeć cały system administracji publicznej na łańcuchu bloków. Rewolucja już się zaczęła…
http://archiwum.parkiet.com/artykul/798786_Piec_branz_ktore_moze_zrewolucjonizowac_technologia_blockchain.html (dostęp płatny)

Regulacje nie nadążają za postępem
Nie da się przewidzieć i wyregulować rynku, który jeszcze nie istnieje, więc regulacja zawsze będzie z tyłu i będzie przeszkadzała w jego przyszłym rozwoju – mówi Aleksander Poniewierski, partner, Global IoT Leader w firmie doradczej EY w rozmowie z Michałem Duszczykiem.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/798791_Regulacje_nie_nadazaja_za_postepem.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Asy BPO mówią: teraz Polska
Po latach pracy dla zagranicznych centrów usług biznesowych kilku menedżerów zaczyna budować rodzime firmy IT. Będzie polski Infosys? Keep doing epic — billboard z takim przesłaniem znalazł się przy jednym z krakowskich osiedli. Tak pracownicy żegnają Przemka Berendta, który przez siedem lat był globalnym wiceprezesem Luxoftu odpowiedzialnym za marketing, a przedtem, w 2010 r., wprowadził firmę do Polski i zasłynął z zapadających w pamięć kampanii brandingowych — informatyków do pracy zachęcały np. T-shirty od znanych projektantów. Przez te lata wywodząca się z Rosji spółka oferująca usługi IT weszła na giełdę w Nowym Jorku i przeniosła siedzibę do Szwajcarii….

https://www.pb.pl/asy-bpo-mowia-teraz-polska-911015 (dostęp płatny)

Play będzie miał szefa z grupy Orange
Najdłużej urzędujący prezes w telekomunikacyjnej wielkiej czwórce odchodzi ze stanowiska. Jørgen Bang-Jensen (z prawej), który od maja 2009 r. kierował spółką P4, operatorem sieci Play, ustąpi ze stanowiska z końcem lipca. Przez lata był twarzą firmy, która z pozycji alternatywnego operatora wskoczyła na pierwsze miejsce w Polsce pod względem liczby klientów, a w ubiegłym roku zadebiutowała na warszawskiej giełdzie.
https://www.pb.pl/play-bedzie-mial-szefa-z-grupy-orange-910984 (dostęp płatny)

Firmowa sieć poza kontrolą
Duża część ruchu w internecie w miejscu pracy jest niewiadomą. Co to oznacza dla bezpieczeństwa IT? Wyobraźmy sobie, że żyjemy w państwie, które każdy może odwiedzić i opuścić bez pokazywania paszportów, a jego organy nie są w stanie kontrolować tego ruchu.
https://www.pb.pl/firmowa-siec-poza-kontrola-911007 (dostęp płatny)

Blue Origin wyśle ludzi w kosmos
Spółka Jeffa Bezosa, twórcy i szefa Amazon.com, może już w tym roku wysłać turystów w kosmos. Bob Smith, prezes Blue Origin, podkreślił, że to, czy uda się ich wysłać, zależy ostatecznie od zapewnienia im całkowitego bezpieczeństwa.
https://www.pb.pl/blue-origin-wysle-ludzi-w-kosmos-910990 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Urzędy zrezygnują z listów na rzecz e-maili. I zaoszczędzą
Resort cyfryzacji chce, by systemem e-skrzynek do komunikacji z administracją zawiadywała Poczta Polska (PP). To nie banki czy operatorzy telekomunikacyjni – jak chciała była minister cyfryzacji Anna Streżyńska, lecz państwowa spółka dostarczająca listy ma szansę stać się kluczowym podmiotem w budowie e-administracji. Zwolennikiem takiego rozwiązania jest Marek Zagórski, nowy szef resortu, który już zmienia politykę ministerstwa w tym zakresie.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1371618-Urzedy-zrezygnuja-z-listow-na-rzecz-e-maili-I-zaoszczedza.html (dostęp płatny)

Rewolucja milenialsów
Młoda generacja ma mało pieniędzy, ale potrzeby duże. Nie chce z nich rezygnować, więc kupuje rzeczy używane, podrabiane lub pożycza. Młodzi nazywani milenialsami to osoby urodzone w latach 80. i 90. Pod względem oczekiwań i planów bardzo się różnią od generacji swoich rodziców. Jest ich ok. 10 mln i niedługo to oni zdecydują, jaki będzie model zakupów czy korzystania z usług. Może to oznaczać rewolucję na rynku.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1371596-Rewolucja-milenialsow.html (dostęp płatne)

Zmiana warty u sterów sieci komórkowej Play
Duńczyka Joergena Bang-Jensena zastąpi Belg Jean-Marc Harion z grupy Orange. To nie lada zaskoczenie. Z końcem lipca fotel prezesa spółki P4, najważniejszego podmiotu z grupy Play Communications, opuści po blisko dziesięciu latach Duńczyk Joergen Bang-Jensen. Ku zaskoczeniu wielu osób zastąpi go Jean-Marc Harion, od wielu lat związany z grupą Orange (obecnie prezes Orange Egipt).
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1371634-Zmiana-warty-u-sterow-sieci-komorkowej-Play.html (dostęp płatny)

Duopol na rynku telewizji
Przejęcie TVN było drogą na szczyt rynku telewizyjnego. Discovery, znane dotąd z seriali o rekinach i utylizacji śmieci z impetem weszło w wiadomości polityczne i lifestyle. (analiza)
S. 12

E-Zwolnienia stop?

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?