Dwa dupleksowe kanały o szerokości 5 MHz w pierwszym etapie zwolni do zastosowań cywilnych Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach porozumienia z Ministerstwem Infrastruktury.

– Uzgodniliśmy, jeszcze na roboczo,  z MON zmiany w rozporządzeniu dotyczącym Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości odnośnie zwolnienia przez wojsko zasobów radiowych w paśmie 800 MHz. Projekt jest w konsultacjach wewnętrznych, a w przyszły poniedziałek zostanie skierowany do uzgodnień społecznych. Wówczas zostanie również udostępniony w Biuletynie Informacji Publicznej ministerstwa – mówi Małgorzata Olszewska, dyrektor Departamentu Telekomunikacji w MI.

O zwolnieniu częstotliwości tzw. dywidendy cyfrowej urzędy odpowiedzialne za łączność – Urząd Komunikacji Elektronicznej i MI – rozmawiają z MON od zeszłego roku. Regulator rynku chciałby wystawić je na aukcję razem z częstotliwościami z zakresu 2600 MHz i taki pakiet zaoferować operatorom pod budowę sieci LTE. MON tymczasem musi zorganizować migrację do nowych systemów komunikacyjnych (nawigacja lotnicza), które pracują w innych zakresach.

Na tym nie kończą się problemy z wykorzystaniem pasma 800 MHz, ponieważ wymaga ono jeszcze harmonizacji z Rosją, Ukrainą i Białorusią, które mają prawo domagać się ochrony swoich urządzeń radionawigacyjnych na tym zakresie.