Orange skorzysta z sieci Inei w modelu BSA

Publikacja: 07.08.2018 10:29

Grupa Inea i Orange Polska poinformowały dziś, że podpisały umowę, na mocy której gigant będzie korzystać z infrastruktury wielkopolskiego operatora w modelu BSA (ang. bitstream access). To kolejny etap kooperacji telekomunikacyjnych firm. Do tej pory Inea udostępniała swoją sieć w modelu LLU.

Jak podały firmy, za sprawą podpisanej umowy, Orange uzyskał dostęp do kolejnych 40 tys. gospodarstw domowych w Wielkopolsce (w tym w Poznaniu i powiecie), zarówno w budynkach jedno- jak i wielorodzinnych.

Gigant zapowiada, że zacznie świadczyć usługi w nadchodzących tygodniach, a w modelu BSA skorzystać może z sieci o zasięgu maksymalnie 150 tys. gospodarstw domowych.

Ogółem zaś – bez względu na model kooperacji – Inea umożliwi Orange dotarcie do ponad 370 tys. domostw.

Według poznańskiego operatora, opłaty za dostęp BSA do jej sieci będą zależały od rodzaju zabudowy oraz liczby aktywnych klientów. – Strategia otwartej infrastruktury ma na celu maksymalnie efektywne wykorzystanie naszej sieci światłowodowej. Zapraszamy do współpracy wszystkich zainteresowanych operatorów – brzmi wypowiedź Michała Bartkowiaka, członek zarządu Inei w komunikacie prasowym.

W końcu czerwca, w zasięgu usług światłowodowych Orange Polska było 2,92 mln gospodarstw domowych. W kwartale zakończonym 30 czerwca zasięg ten powiększył się o 228 tys. domostw, z czego 42 tys. pozostawało w zasięgu innych operatorów takich jak Inea.

Orange podaje, że obecnie zasięg jego FTTH to około 3 mln gospodarstw domowych. Używa sieci około 20 podmiotów.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu