Przegląd prasy – piątek 25 listopada

Publikacja: 25.11.2011 06:27

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

NIK wytyka miliony utopione w e-zdrowiu

Klara Klinger, Anna Gielewska

Lata zaniedbań, z których nikt nie wyciąga wniosków – taki obraz funkcjonowania Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia wyłania się z licznych kontroli. Najnowszą przeprowadził NIK. Dyrektor CSIOZ, które odpowiada za informatyzację systemu ochrony zdrowia, Leszek Sikorski lubi się radzić. Na ekspertyzy i doradców wydaje miliony złotych. Czasem nawet płaci za nie, jeszcze zanim je przeczyta. Tak było w przypadku umowy między CSIOZ a firmą Ernst & Young na przygotowanie studium wykonalności za 5 mln zł w 2008 r. – wynika z wystąpienia pokontrolnego NIK.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=388191 (dostęp płatny)

Tabletowa ofensywa HP, Sony i Lenovo

Michał Fura

Analitycy wieszczą polskiemu rynkowi płaskich komputerów dotykowych nawet potrojenie sprzedaży w przyszłym roku. Kolejni producenci wprowadzą do sklepów swoje urządzenia przed nadchodzącymi świętami. Konkurencja na polskim rynku tabletów staje się coraz ostrzejsza. W grudniu z ulepszoną wersją HP Slate2 wprowadzi do sklepów koncern Hewlett-Packard. W ostatnim miesiącu roku będzie chciał powalczyć o klientów z liderami tego rynku, na czele z iPadem 2 Apple’a, Galaxy Tab 2 Samsunga, a także Acerem Iconią oraz Transformers Asusa. Na przedświąteczną sprzedaż liczą również producenci, którzy dopiero co wprowadzili swój sprzęt do Polski – w listopadzie w sklepach pojawił się Sony Tablet S, a w październiku Lenovo IdeaPad K1.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=388167 (dostęp płatny)

Człowiek VS. Google

Piotr Czarnowski

Rod Canion, twórca firmy Compaq, zainwestował w wyszukiwarkę mającą rzucić wyzwanie firmie z Mountain ViewJednym z jego największych odkryć, w które od 2006 roku zainwestował prawie milion dolarów, jest wyszukiwarka internetowa ChaCha.com, która powoli przestaje być niszowa i zdobywa nowych użytkowników.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=388188 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Wielka fuzja nie wypali? AT&T straci 4 mld dol., a T-Mobile zarobi

Tomasz Grynkiewicz

Warte 39 mld dol. przejęcie amerykańskiego T-Mobile może nie dojść do skutku. AT&T już szykuje się na czarny scenariusz, który będzie go kosztował cztery miliardy dolarów.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10703282,Wielka_fuzja_nie_wypali__AT_T_straci_4_mld_dol___a.html

Microsoft przymierza się do kupna Yahoo? Zaczął badać księgi?

Tomasz Grynkiewicz

Jak twierdzi dziennik „New York Times”, Microsoft podpisał z Yahoo umowę o poufności pozwalającą na wgląd w księgi Yahoo i wyniki poszczególnych segmentów.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10702609,Microsoft_przymierza_sie_do_kupna_Yahoo__Zaczal_badac.html

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

Cyfrowy Polsat : Mobilny Internet dotrze do wszystkich

Urszula Zielińska

Do końca przyszłego roku Cyfrowy Polsat, satelitarna platforma telewizyjna kontrolowana przez Zygmunta Solorza-Żaka, chce zwiększyć zasięg usługi mobilnego dostępu do Internetu na cały kraj – poinformowała Beata Białkowska, dyrektor marketingu. Taki ma być między innymi efekt rozwoju sieci ultraszybkiego Internetu w technologii LTE, na którą Cyfrowy Polsat mocno stawia. Firma liczy również, jak tłumaczyła Białkowska, że technologia ta i jej możliwości sprawią, iż internetowe ARPU?(średni przychód na użytkownika) będzie dwa razy wyższe niż dziś, gdy jest lekko niższe niż krajowa średnia.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/719982_Cyfrowy_Polsat_:_Mobilny_Internet__dotrze_do%C2%A0wszystkich.html (dostęp płatny)

Microsoft wyciąga ręce po Yahoo!

Aleksandra Stanisławska

Podpisana właśnie umowa poufności między dwiema firmami wskazuje na to, że Microsoft przystępuje do zakupu portalu internetowego Yahoo!. Informację tę ujawnił dziennik „New York Times”. Na podstawie umowy firma z Redmond – jako jedyna spośród kilku chętnych na ten zakup – może teraz przystąpić do przeglądu finansów Yahoo!. Transakcja ma opiewać na 18–20 mld dolarów.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/720028_Microsoft_wyciaga_rece__po_Yahoo!.html (dostęp płatny)

USA: AT&T z rekordową rezerwą

Tomasz Goss-Strzelecki

Telekom AT&T w wynikach za ten kwartał uwzględni 4?mld USD rezerwy na wypadek, gdyby transakcja przejęcia za 39 mld USD spółki T-Mobile miała nie dojść do skutku. Obiekcje wobec tej transakcji ma amerykański Departament Sprawiedliwości.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/720033_USA:__ATT_z%C2%A0rekordowa_rezerwa.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

Home.pl blisko zmiany właściciela

Karol Jedliński

Lider hostingu w Polsce jest na celowniku Amundi, funduszu, do którego należą Konsalnet i Fornetti. Trzej założyciele negocjują sprzedaż za ponad 100 mln zł. Kilka tygodni temu branżę domen w Polsce poruszyła informacja o tym, że jeden z graczy na tym rynku wyłożył rekordowe 1 mln zł za domenę co.pl. Teraz na rynku domen i hostingu Home. pl przebija stawkę ponadstukrotnie. Zdaniem analityków rynku, wycena całej spółki, mającej ponad 20 proc. rynku hostingu w Polsce, waha się między 150 a 200 mln zł.

http://www.pb.pl/2522304,54156,internetowe-przejecie-roku-br

Nokia wychodzi z giełdy we Frankfurcie

Nokia Corp. zdecydowała się na wycofanie swoich akcji z giełdy papierów wartościowych we Frankfurcie z powodu spadających obrotów na jej walorach. Akcje spółki w ostatnim okresie tracą mocno na wartości, ponieważ firma nie wytrzymuje konkurencji w sektorze smartfonów i ze strony tańszych azjatyckich producentów.

http://teleinformatyka.pb.pl/2522701,23853,nokia-wychodzi-z-gieldy-we-frankfurcie

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Telekomy zarobią na licznikach prądu?

box

Gdy inteligentne liczniki energii staną się normą, spółkom energetycznym może wyrosnąć nowa konkurencja Do 2015 roku koncerny energetyczne z całego świata zainwestują około 200 mld dolarów w rozwój nowoczesnych sieci, w tym także inteligentnych liczników, umożliwiających zdalny odczyt pomiarów energii. Szacuje się, że w Polsce rynek takich mierników prądu do 2017 roku wart będzie 7,6 mld zł.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1098224_Telekomy_zarobia_na_licznikach_pradu.html (dostęp płatny)

Microsoft chce kupić Yahoo

Aleksandra Stanisławska

Podpisana właśnie umowa daje koncernowi wgląd w finanse firmy, którą chce przejąć Wiele wskazuje na to, że Microsoft przejmie Yahoo. Jak dowiedział się „New York Times”, spółki podpisały umowę poufności, na podstawie której Microsoft – jako jedyny spośród kilku chętnych na ten zakup – może przystąpić do przeglądu finansów Yahoo. Wartość transakcji ma sięgnąć 18 – 20 mld dol.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1098221_Microsoft_chce_kupic_Yahoo.html

Każdy korzysta z Internetu jak chce

mrz

Firma dostarczająca Internet nie może ograniczać użytkownikom dostępu do sieci, nawet gdy pobierają nielegalne pliki łamiące prawa autorskie Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE. Sędziowie zajęli się sporem pomiędzy belgijskim dostawcą Internetu, spółką Scarlet Extended SA, a tamtejszym Stowarzyszeniem Autorów, Kompozytorów (SABAM) zajmującym się ochroną ich praw autorskich.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1098120_Kazdy_korzysta__z_Internetu_jak_chce.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

NIK wytyka miliony utopione w e-zdrowiu

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży