Po wprowadzeniu możliwości wysyłania kartek przez smartfony, Poczta Polska udostępnia korzystanie z usługi neokartka na tabletach. Elektroniczna pocztówka dotrze do adresata w formie tradycyjnej, papierowej kartki pocztowe.

Neokartka wysłana z tabletu to usługa hybrydowa Poczty Polskiej, czyli łącząca cechy poczty tradycyjnej i elektronicznej. Wystarczy pobrać darmową aplikację, zrobić zdjęcie lub wybrać jeden z szablonów, wpisać osobiste pozdrowienia i dane adresata. Nadanie kartki można opłacić SMS-em lub poprzez płatność SkyCash (4,99 zł). Poczta Polska wydrukuje pocztówkę w formacie odpowiadającym połowie kartki A4. Do skrzynki pocztowej dostarczy ją listonosz Neokartki można wysłać z każdego miejsca na świecie i w Polsce.

– Obserwujemy, że bardzo dużo pobrań aplikacji jest spoza Polski. To wygodne rozwiązanie. Zamiast szukać kartek pocztowych i znaczków podczas pobytu za granicą, wystarczy, że ściągniemy aplikację i wyślemy zdjęcie, które dostarczymy w formie papierowej – mówi Grzegorz Świdwiński, prezes spółki Poczta Polska Usługi Cyfrowe, odpowiedzialnej za wdrożenie usługi neokartka.

Na wydrukowanej kartce zamiast znaczka znajdzie się informacja w jakim miejscu zdjęcie zostało wykonane. Jest to możliwe dzięki lokalizacji GPS.

W najbliższym czasie aplikacja będzie wzbogacona o nowe funkcjonalności: wybór życzeń z katalogu gotowych propozycji, możliwość zamówienia wielu kartek w różnych formatach, złożenie odręcznego podpisu czy dodanie ramki do zdjęcia.  – W przyszłym roku będzie dostępna również w systemie iOS oraz Windows Phone (na razie dostępna jest na Androida). Docelowo aplikacja stanie się częścią dedykowanej dla e-usług platformy mobilnej – mówi Grzegorz Świdwiński.