Przegląd prasy – piątek 19 września

Publikacja: 19.09.2014 07:30

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

Plan nowych inwestorów: po Hyperiona małymi kroczkami

Choć ma umowę na więcej, Piotr Majchrzak kupił od MNI na razie tylko 9,99 proc. wyemitowanych akcji. Zmiany właścicielskie odbędą się najprawdopodobniej bez wezwań.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/760495_Plan_nowych_inwestorow:__po_Hyperiona_malymi_kroczkami.html (dostęp płatny)

AB: Premia dla właścicieli

Dystrybutor sprzętu IT zarobił netto w poprzednim roku obrotowym (skończył się 30 czerwca) na poziomie grupy 57,3 mln zł, czyli 37,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Zarobek okazał się wyższy, niż oczekiwano, dlatego w czwartek inwestorzy chętnie kupowali akcje AB, które przejściowo zyskiwały nawet 5,7 proc., do 31,7 zł. Był to poziom najwyższy od kwietnia. Pretekstem do zakupu papierów AB mogła być też deklaracja spółki, że podzieli się zeszłorocznym zarobkiem z właścicielami. Otrzymają co najmniej 20 proc. zysku (skonsolidowanego) Zamiast dywidendy AB wybrało jednak skup akcji w drodze wezwania do sprzedaży. Szczegóły będą znane w październiku.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/760519_AB:_Premia_dla_wlascicieli.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

W Szczecinie o technologiach mobilnych

Netcamp — szczecińska fundacja działająca na rzecz rozwoju branży internetowej — zaprasza na kolejne spotkanie adresowane do przedstawicieli tego sektora, którego tematem będą technologie mobilne. Eksperci opowiedzą o skalowalności i optymalizacji rozwiązań serwerowych oraz inteligentnych systemach nawigacji.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3860677,64315,w-szczecinie-o-technologiach-mobilnych (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita [/srodtytul]

Podręczna elektronika

http://archiwum.rp.pl/artykul/1254719-Podreczna-elektronika.html

Chiński Amazon rusza po rekordowy debiut

Dziś na giełdę w Nowym Jorku wejdą akcje e-handlowej grupy Alibaba. Jeśli sprzeda akcje po cenie maksymalnej, to pozyska z rynku 25 mld dolarów.  Początkowo chiński gigant internetowy ustalił widełki cenowe akcji na 60–66 dol., jednak w ostatnich dniach podniósł je do 66–68 dol. Jeśli sprzeda swoje papiery po cenie maksymalnej, będzie to największa oferta debiutanta w historii.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1254760-Chinski-Amazon-rusza-po-rekordowy-debiut.html (dostęp płatny)

Kolejne przejęcia w polskim internecie

Grupa WP kupiła udziały w internetowej spółce Domodi. Z kolei Internet Ventures – w MyBaze i LepszaOferta.pl. Grupa WP przejmuje w Domodi 51 proc. udziałów. – Podpisana jednocześnie umowa inwestycyjna zapewnia dalsze zaangażowanie założycieli w zarządzanie i rozwój spółki, która jest operatorem serwisów Domodi.pl oraz Homebook.pl – podano. Domodi.pl to platforma poświęcona rynkowi mody, a Homebook.pl to serwis skupiony na wyposażeniu wnętrz. – Spółka notuje trzycyfrowe zwyżki przychodów i dynamiczny wzrost liczby użytkowników – podała Grupa WP, nie ujawniając kwoty przejęcia.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1254754-Kolejne-przejecia–w-polskim-internecie.html (dostęp płatny)

Nie zawsze decyzja dotrze przez Internet

Nawet jeżeli strona zgłosiła żądanie doręczenia decyzji w formie dokumentu elektronicznego, nie oznacza to, że organ nie może jej przesłać za pośrednictwem poczty. W praktyce urząd może nie posiadać możliwości technicznych doręczenia decyzji drogą elektroniczną.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1254685-Nie-zawsze-decyzja-dotrze-przez-internet.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Wyborcza.biz [/srodtytul]

Polacy jednak czytają, e-booki wystrzeliły

Widmo analfabetyzmu trochę się odsuwa. W zeszłym roku Polacy wydali na książki elektroniczne o 28 proc. więcej niż rok wcześniej – wynika z najnowszego raportu Biblioteki Analiz. Po dwóch latach spadków w ubiegłym roku rynek książki zanotował w końcu niewielki wzrost (0,4 proc.) – wynika z najnowszego raportu Biblioteki Analiz dla Instytutu Książki, do którego dotarła „Wyborcza”. Gigantyczny skok dotyczył szczególnie e-booków, które po raz kolejny osiągnęły kilkudziesięcioprocentowy wzrost. Nie ma jednak jeszcze sensu otwierać szampana. Wciąż jednym z największych udziałowców rynku są wydawnictwa specjalizujące się w podręcznikach, te prognozują, że w 2014 roku czeka je solidny spadek. A rosnący rynek e-booków stanowi ledwie 2 proc. rynku książek.

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,16669062,Polacy_jednak_czytaja__e_booki_wystrzelily.html

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

Plan nowych inwestorów: po Hyperiona małymi kroczkami

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?