Po zwolnieniu miejsc na MUX 1 (zajmą je niedługo TV Trwam, Stopklatka TV, TVP ABC i Focus TV) TVP nie chce rezygnować z nadawania TVP1 i TVP2 w HD (obecnie TVP1 HD można oglądać w ramach oferty MUX 1, a TVP2 HD – na MUX 3). Dlatego od 17 stycznia TVP sprawdza, czy przy zastosowaniu nowych technik kompresji sygnału możliwe jest przesyłanie w ramach pojedynczego multipleksu DVB-T dziesięciu (zamiast – jak dotychczas – ośmiu) tzw. slotów, umożliwiających nadawanie dwóch programów w wysokiej rozdzielczości (HD) oraz sześciu – w standardowej (SD).

– TVP zdecydowała się na uruchomienie testów najnowocześniejszych technologii kompresji w standardzie H.264, ponieważ chce efektywniej wykorzystywać przydzielonej jej w ramach naziemnej telewizji cyfrowej pasmo częstotliwości – podaje TVP.

Testowy sygnał multipleksu, zawierający programy: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Regionalna, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Rozrywka, TVP Polonia i TVP INFO, nadawany będzie na kanale nr 29 z eksperymentalnego nadajnika na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie do końca stycznia.

Podsumowanie testów nastąpi 13 lutego.