– Ugoda wywiera skutki dla podmiotów, które ją zawarły – odpowiedział na jedno z pytań rpkom.pl Robert Gawłowski, doradca ministra Michała Boniego o to, kogo w praktyce wiąże ugoda zawarta przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ze Sferią i jej bezpośrednimi udziałowcami.

Podmiotami, które zawarły ugodę, obok Sferii są Delas, Bithell Holdings, Juvel oraz jedna osoba fizyczna określona w komunikacie ministerstwa „JS” (to najprawdopodobniej pierwsze litery imienia i nazwiska biznesmena, Jacka Szymońskiego).

Według MAC, Delas jest firmą zarejestrowaną na Malcie, a Juvel i Bithell na Cyprze, a dane o ich właścicielach są ogólnie dostępne w tamtejszych rejestrach, ale nam resort ich podać nie chciał. Jak wygląda procentowe zaangażowanie poszczególnych inwestorów w Sferii – również nie wiemy. W Internecie krążą tylko dane z 2010 r.

Wiadomo natomiast, że Delas to nazwa wehikułu, poprzez które Zygmunt Solorz-Żak sprawuje kontrolę nad Elektrimem. Poprzez Bithell inwestował w biotechnologiczną firmę Bioton. Według komunikatów 2011 r. Bithell był firmą zależną Delas.

Gawłowski dopytywany przez rpkom.pl, czy w świetle ugody, którą podpisał resort inne firmy Zygmunta Solorza-Żaka, np. Polkomtel, mogą startować po częstotliwości z zakresu dywidendy cyfrowej potwierdził, że ich zapisy porozumienia nie dotyczą.