– Niewykluczone, że dobrze byłoby przeprowadzić trójstronne rozmowy: przedstawiciele Resmana, UKE i zainteresowani operatorzy w sprawie sytuacji na rzeszowskim rynku dostępowym – powiedziała podczas debaty podczas trwającej w Warszawie konferencji iNET Meeting Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Była to odpowiedź na uwagi małych operatorów z rejonu Rzeszowa, którzy narzekają na działania sieci Resman, który oferuje socjalne usługi dostępowe na wolnym paśmie 2,4 GHz. Według małych operatorów ruch w jego sieci jest tak duży, że zakłóca urządzenia innych operatorów działających na tym samym, nielicencjonowanym paśmie.

– Możemy próbować mediacji, ale nie mamy żadnej możliwości administracyjnego ograniczania Resmana, który ma prawo do działania, tak jak inni operatorzy. Z przeprowadzanych jakiś czas temu kontroli wynikało, że sieć nie narusza żadnych przepisów, w tym odnoszących się do wykorzystania widma radiowego – przypomniała Anna Streżyńska.

Resman, to sieć wybudowana przez władze Rzeszowa kosztem prawie 9 mln zł z wykorzystaniem funduszy ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego województwa podkarpackiego. Pokrywa siecią WiFi 60 proc. miasta (węzły sieci łączą urządzenia radiowe działające na częstotliwości 3,5 GHz), a planowane jest pełne pokrycie. Dostęp do internetu za pośrednictwem tej sieci są darmowe, choć operator nie gwarantuje działania wszystkich aplikacji i usług.

rpkom.pl jest patronem medialnym VI Ogólnopolskiej Konferencji iNET Group