Chociaż udziały właściciela Cyfrowego Polsatu w Sferii spadły poniżej połowy, to jednak wciąż jest on znaczącym udziałowcem operatora sieci CDMA 850 MHz – stwierdza dzisiejsza decyzja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie przejęcia Polkomtela. Zygmunt Solorz-Żak deklarował we wrześniu br. wyzbycie się udziałów Sferii, ale nigdy nie poinformował komu i za jaką cenę.

– Ponadto grupa ZSZ [Zygmunta Solorza-Żaka – przyp.rpkom.pl] posiada 49,98 proc. akcji i tyle samo głosów na WZA Sferii. Zdaniem wnioskodawcy [ZSZ – przyp.rpkom.pl] akcje te nie dają mu możliwości wywierania decydującego wpływu na działalność tej spółki. Jednakże w ocenie organu antymonopolowego posiadany przez grupę ZSZ pakiet akcji łącznie z uprawnieniami dotyczącymi wyboru członków zarządu i rady nadzorczej Sferii pozwala na stwierdzenie, iż grupa ZSZ co najmniej współkontroluje tę spółkę – podaje tymczasem UOKiK.

Właściciele Sferii już dawno deklarowali chęć rezygnacji z technologii CDMA i migrację, do którejś z popularniejszych technologii. Operatorowi nie udało się jednak porozumieć z Urzędem Komunikacji Elektronicznej w sprawie zmian w rezerwacji częstotliwości 850 MHz niezbędnych – zdaniem Sferii – do przejścia na HSPA+. Teraz Sferia czeka na uzgodnienia międzynarodowe, aby rozpocząć budowę sieci LTE.