Przegląd prasy – poniedziałek 30 maja

Publikacja: 30.05.2011 08:25

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

Kara za abonament

sylv., pap

Urząd Komunikacji Elektronicznej nałożył na operatora sieci Orange 2,5 mln zł kary za to, że nie przesłał klientom informacji o podwyżce abonamentu. Chodzi o zmiany w cenniku usług z lipca 2010 r. Dotyczyły one użytkowników, którzy mieli podpisaną umowę w promocji „Zetafon”. Operatorzy w razie podwyższenia cen są zobowiązani – z wyprzedzeniem co najmniej jednego okresu rozliczeniowego – powiadomić o tym abonentów i poinformować ich o prawie do wypowiedzenia umowy.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=361553 (dostęp płatny)

Cenzura nie może zastąpić wolności słowa w sieci

Adam Makosz

Informacje o internautach powinny być udostępniane tylko w uzasadnionych przypadkach. Nie powinny być wykorzystywane do eliminacji treści niewygodnych, ale mieszczących się w granicach przysługującej każdemu wolności słowa. W zeszłym tygodniu we Francji odbył się szczyt e-G8, na którym liderzy firm technologicznych rozmawiali m.in. o postępującym cenzurowaniu internetu, a Komisja Europejska opowiedziała się za likwidowaniem piractwa u źródła. Czy rozwiązaniem problemów internetu jest właśnie zdobycie twardej kontroli nad tym środkiem przekazu? Twarda kontrola nad internetem i wprowadzanie mechanizmów filtrowania, a także kontroli treści zamieszczanych i wymienianych przez użytkowników, nie rozwiąże problemów. Nakazanie proaktywnego monitorowania treści przez dostawców internetu i platform komunikacyjnych w internecie można byłoby porównać do nakazania operatorom telekomunikacyjnym monitorowania rozmów telefonicznych.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=361444 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza / Wyborcza.biz[/srodtytul]

UKE nałożył na operatora sieci Orange 2,5 mln zł kary

ml, pap

Urząd Komunikacji Elektronicznej nałożył na Polską Telefonię Komórkową Centertel, operatora sieci Orange, 2,5 mln zł kary za naruszenie obowiązków informacyjnych w stosunku do klientów – poinformował UKE w piątek w komunikacie. Chodzi o wprowadzone przez operatora zmiany w cenniku usług z lipca 2010 r. Dotyczyły one użytkowników, którzy mieli podpisaną z PTK Centertel umowę w promocji „Zetafon”.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,9680710,UKE_nalozyl_na_operatora_sieci_Orange_2_5_mln_zl_kary.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

Licytacji o Polkomtel raczej nie będzie

Urszula Zielińska

Zygmunt Solorz-Żak nie wziąłby udziału w licytacji o Polkomtel. Jednak wiele wskazuje na to, że takiej formuły nie będzie.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/706830_Licytacji_o%C2%A0Polkomtel_raczej_nie_bedzie.html (dostęp płatny)

Licytacja mało realna

Urszula Zielińska

Jeszcze nie rozstrzygnięto, w jaki sposób zostanie ostatecznie wybrany nowy właściciel Polkomtelu, operatora sieci Plus. Jak zdradza nasz informator z otoczenia firmy, koncepcja licytacji pojawiająca się w mediach nie była jednak jak dotąd brana pod uwagę. Zgodnie z naszymi informacjami przeciwny formule licytacji jest Zygmunt Solorz-Żak. Właściciel Polsatu nie wziąłby w niej udziału – zamiast podbijać stawkę za Polkomtel, wolałby się skupić na budowie sieci w oparciu o NFI Midas i Cyfrowy Polsat.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/706783_Licytacja_malo_realna.html (dostęp płatny)

Arteria: Zlecenia z PTC

awk

Arteria zajmująca się outsourcingiem sprzedaży jeszcze w tym roku może zacząć świadczyć usługi na dwóch rynkach zagranicznych – ukraińskim i rumuńskim. Głównym polem zainteresowań pozostaje jednak Polska. Tu należąca do grupy agencja Polymus wygrała dwa przetargi prowadzone przez Polską Telefonię Cyfrową, operatora sieci Era. Pierwszy z nich dotyczył wyboru agencji merchandisingowej, która będzie obsługiwać punkty detaliczne, sprzedające produkty prepaid. W ramach drugiego agencja zajmie się organizacją programów wsparcia sprzedaży usług PTC. Wojciech Bieńkowski nie ujawnia wartości tych kontraktów. Zaznaczył, że PTC jest ważnym partnerem z uwagi na przeprowadzany rebranding Ery na T-Mobile.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/706844_Arteria:_Zlecenia_z_PTC.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

Nokia podtrzyma system symbian

Marek Druś, Blooomberg

Fiński koncern, który w poprzednim kwartale stracił status największego na świecie producenta komórek, zapowiedział, że przedłuży żywot swojego systemu operacyjnego, mimo iż szykuje pierwszy aparat wykorzystujący Windows Phone 7 Microsoftu. Prezes Stephen Elop zapewnił, że Nokia będzie dostarczać aktualizacje i wsparcie techniczne dla symbianaco najmniej do 2016 r.

http://bbp.pb.pl/Issue.aspx?id=b95d6271-d932-4521-a484-9e82fa6c59b6&date=2011-05-30 (dostęp płatny)

PayPal pozwał Google’a o kradzież

Marek Druś, AP

Google przedstawił system płatności za pomocą komórki. Natychmiast został pozwany przez rywala, spółkę PayPal, należącą do eBaya, która oskarża go o kradzież.

http://bbp.pb.pl/Issue.aspx?id=6bec6d2d-14e5-4d43-b246-615030e26df5&date=2011-05-30 (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Licytacja o Polkomtel mało prawdopodobną formułą

Urszula Zielińska

Nie ma oficjalnych informacji o tym, jak wyglądać będzie finał sprzedaży Polkomtelu, jednej z największych w naszym regionie Europy transakcji (mówi się nawet o 18 mld zł). – Sprzedający Polkomtel zastrzegają sobie takie przeprowadzenie transakcji, aby do końca utrzymać napięcie konkurencyjne. Nie słyszałem o koncepcji licytacji. Termin składania ostatecznych ofert to obecnie 10 czerwca, ale może się zmienić – powiedziała nam osoba zbliżona do doradców właścicieli sieci Plus. Według naszego rozmówcy trwają procedury związane z due diligence.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1052043_Licytacja_o_Polkomtel__malo_prawdopodobna_formula.html (dostęp płatny)

Operatorzy porównują stawki z rywalami

Tomasz Bohuszewicz

TP i Play uruchomiły na swoich stronach usługę bezpośredniego porównania cen z konkurencją. – Zapraszam do filtrowania – zachęcał Maciej Witucki, prezes grupy TP, na prezentacji nowej oferty internetowej Telekomunikacji Polskiej w ubiegłym tygodniu. Chodziło o porównywarkę cen, gdzie usługa Neostrada TP jest zestawiona z ofertami konkurencji, m.in. Netii i Telefonii Dialog. Na kilkanaście dni przed inicjatywą TP na uruchomienie podobnej usługi zdecydowała się sieć komórkowa Play. – Prezes największego telekomu normalnie nie poświęciłby uwagi promowaniu drugorzędnej usługi. Sądzę, że zrobił to przez rozgłos wokół porównywania cen i optymalizacji wydatków – mówi „Rz” jeden z analityków telekomunikacyjnych.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1052041_Operatorzy_porownuja_stawki_z_rywalami.html (dostęp płatny)

Uwaga: infolinia kontrolowana

Grażyna J. Leśniak

Od 1 czerwca 2011 r. infolinia podatkowa będzie nagrywała rozmowy z osobami dzwoniącymi, by zadać pytanie. Jak dowiedziała się „Rz” w Ministerstwie Finansów, już w środę dzwoniący do Krajowej Informacji Podatkowej usłyszą komunikat powiadamiający, że ich rozmowa z pracownikiem biura zostanie utrwalona. – Nagrywanie rozmów jest bezpieczne. Podatnikom może to pomóc, bo faktycznie może się zdarzyć, że jakiś pracownik infolinii wprowadzi ich w błąd. Zarazem i dla nas jest to rozwiązanie dobre. Nagrana rozmowa to dowód, że coś nie zostało opowiedziane albo zostało powiedziane inaczej – tłumaczy Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów. I dodaje: – Nikt nie lubi być przecież oskarżany o coś, czego nie powiedział, albo o wypowiedź, która została przekręcona.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1051997_Uwaga:_infolinia_kontrolowana.html (dostęp płatny)

Musimy się dostosować do nowych rozwiązań

Dr inż. Wacław Iszkowski, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji

Polska prezydencja o przyszłości społeczeństwa informacyjnego w Europie powinna mówić optymistycznie. Nie należy, przynajmniej w tym okresie i na tym forum, narzekać na słabą w Polsce infrastrukturę albo brak jeszcze niektórych usług e-administracji. Warto za to prezentować ciekawe rozwiązania w zakresie takich usług nie tylko z Polski, ale też z innych krajów unijnych. Oczywiście w każdej prezentacji należy się pozytywnie odwoływać do założeń europejskiej agendy cyfrowej oraz dążeń unifikacji handlu elektronicznego na rynkach unijnych.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1051911_Musimy_sie_dostosowac_do_nowych_rozwiazan.html (dostęp płatny)

Sieć szerokopasmowa dla Polski

Piotr Muszyński wiceprezes zarządu TP ds. operacyjnych. Odpowiada m.in. za utrzymanie i rozwój sieci oraz IT, a także badania, rozwój i innowacje

W XXI w. sieć szerokopasmowa staje się podstawową infrastrukturą, tak jak kiedyś była nią kolej czy sieć energetyczna. Rozwinięta sieć teleinformatyczna to większy potencjał gospodarczy i większa konkurencyjność na globalnym rynku. Tymczasem według dostępnych statystyk Polska wciąż jeszcze zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej pod względem rozpowszechnienia szerokopasmowego dostępu do Internetu. Jak wynika z badań zleconych przez UKE – 61,5 proc. gospodarstw domowych w Polsce ma komputer, a 86,1 proc. z nich ma dostęp do Internetu. W biznesie wygląda to, co zrozumiałe, lepiej – dostęp do sieci ma ponad 91 proc. firm.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1051912_Siec_szerokopasmowa_dla_Polski.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

Kara za abonament

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?