Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości poinformowała, że w ramach działań 5.1 PO IG, projekt budowy uniwersalnego systemu autoryzacji i rozliczeń transakcji bezgotówkowych z wykorzystaniem telefonów komórkowych otrzyma dofinansowanie na łączną kwotę  blisko 21,4 mln  zł. Fiansowanie otrzyma konsorcjum dwunastu firm z branży usług płatniczych pod patronatem Fundacji na Rzecz Zaawansowanych Studiów Komputerowych.

Ideą projektu jest stworzenie platformy do obsługi elektronicznych instrumentów płatniczych nowej generacji z wykorzystaniem telefonu komórkowego. Platforma dedykowana jest przede wszystkim dla firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, punktów handlowych i usługowych, firm jednoosobowych, mobilnych przedstawicieli handlowych i służb administracji publicznej pobierających opłaty od obywateli poza siedzibą urzędu.

m-POS (Mobile Point of Sale) pozwala na dokonywanie płatności kartą płatniczą za pomocą terminalu podłączonego do telefonu komórkowego. Tym samym urządzenie nie potrzebuje połączenia ze stacjonarną infrastrukturą, a należności mogą być realizowane kartą płatniczą w miejscach, gdzie dotychczas było to niemożliwe, np. na bazarach, targach, giełdach czy w domach klientów.

Do konsorcjum firm realizujących projekt należą: FACS, mPay, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, Michał Polasik POLASIK RESEARCH, Dotpay, Fastino, SC2Labs, Techweb Software, Polidea, CFO Dawid Nestoruk, Arteria, Rebel Coffee., Royal Sub, Siódemka.