Przegląd prasy – wtorek 7 września

Publikacja: 07.09.2010 08:36

[b][srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

iPad otwiera nowe możliwości przed branżą reklamową[/b]

Michał Fura

Domy mediowe i agencje reklamowe szukają sposobów, jak w Polsce zarobić na iPadach. Spece od reklamy w agencjach i domach mediowych wzięli się za iPada. Szykują już pierwsze skrojone pod niego aplikacje, by sprawdzić, jak urządzenie sprawdza się w reklamie i ile można na tym zarobić.

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/448205,ipad_otwiera_nowe_mozliwosci_przed_branza_reklamowa.html

[srodtytul]Gazeta Wyborcza / Wyborcza.biz[/srodtytul]

[b]Bądź gotowy na cyfrę. Jest logo dla naziemnej telewizji cyfrowej[/b]

Vadim Makarenko

Powstało już logo, które będzie używane w kampanii promocyjnej zachęcającej Polaków do przejścia do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,8343585,Badz_gotowy_na_cyfre__Jest_logo_dla_naziemnej_telewizji.html

[b]AT&T z iPhone’m, BP z plamą ropy – kto najwięcej płaci Google[/b]

Tomasz Grynkiewicz

W czerwcu na reklamy w wyszukiwarce Google najwięcej, bo ponad 8 mln dol., wydał AT&T, promując nowego iPhone’a – wynika z raportu, do którego dotarł branżowy tygodnik „Advertising Age”. Swój budżet raptownie zwiększył BP – z kilkudziesięciu tysięcy do 3,5 mln dol.

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,8343575,AT_T_z_iPhone_m__BP_z_plama_ropy___kto_najwiecej_placi.html

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

[b]Duńczycy chcą skarżyć TP jeszcze o kolejne pół miliarda złotych[/b]

Urszula Zielińska

O 2,9 proc., do 16,6 zł, spadł wczoraj kurs akcji Telekomunikacji Polskiej. Biura maklerskie obniżały swoje zalecenia i wyceny walorów po tym, jak w piątek operator przegrał spór arbitrażowy z duńską firmą DPTG Rozstrzygnięcie sporu Telekomunikacji Polskiej z duńską firmą DPTG o wpływy ze światłowodu wybudowanego w Polsce w latach 1991 – 1993 zelektryzowały w poniedziałek inwestorów giełdowych w Warszawie i Kopenhadze. Kurs akcji TP spadł z powrotem poniżej 17 zł i w końcu sesji wynosił 16,6 zł, o 2,9 proc. mniej niż w piątek. W ciągu dnia kilka biur maklerskich obniżyło wycenę akcji TP. Zrobiły to m.in. DB Securities (do 17 zł), Erste Securities (o 0,5 zł, do 16 zł) czy DM BZ WBK (z 16,7 zł do 15,5 zł).

http://archiwum.parkiet.com/artykul/686075_Dunczycy_chca_skarzyc_TP_jeszcze_o_kolejne_pol_miliarda_zlotych.html (dostęp płatny)

[b]Multimedia Polska: Zgoda na skup[/b]

Urszula Zielińska

Akcjonariusze Multimediów Polska zgodzili się wczoraj, aby spółka skupiła z rynku kolejne 7,7 mln akcji po 9,7 zł za sztukę. Firma wykorzysta tę możliwość jeszcze w ramach ogłoszonego już wezwania. Inwestorzy będą mogli składać zapisy w odpowiedzi na ofertę od 7 do 14 września. Wcześniej spółka skupiła ponad 30 mln walorów (20 proc. kapitału) za 285 mln zł.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/686074_Multimedia_Polska:_Zgoda_na_skup.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

[b]Analitycy obniżają wyceny akcji Tepsy[/b]

Katarzyna Latek, PAP

Ponad pół miliarda złotych — tyle jeszcze chce duńska firma DPGT od telekomu. Duński operator nie zasypia gruszek w popiele. Wiedeński Sąd Arbitrażowy kilka dni temu przyznał mu rację i uznał, że Telekomunikacja Polska (TP) powinna zapłacić 2,9 mld DKK. Była to jednak kwota odszkodowania (plus odsetki) tylko za pierwszy etap umowy między spółkami — do 2004 r. GN Store Nord (największy udziałowiec DPGT) poinformował, że pracuje już nad roszczeniem odszkodowania za drugą fazę (od połowy 2004 r. do 2009 r.). Przypomnijmy, że DPTG wiele lat temu wybudowało światłowód, za który w ramach zapłaty miało dostać 15 proc. przychodów. TP płaciła jednak do czasu, uznając żądania Duńczyków za bezzasadne.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=8656a152-3a27-4d1f-86b9-045cc6f1fd56&date=2010-09-07 (dostęp płatny)

[b]Vodafone szuka prezesa[/b]

MWIE, MarketWatch

Brytyjski operator telefonii komórkowej Vodafone szuka nowego prezesa – wynika z doniesień prasowych. Jak w niedzielę wieczorem doniósł Financial Times, na stanowisku zajmowany obecnie przez Johna Bonda zmiana szykuje się jeszcze przed przyszłorocznym walnym zgromadzeniem akcjonariuszy. Zaledwie kilka miesięcy temu usunąć obecnego prezesa próbowała grupa akcjonariuszy spółki.

http://www.pb.pl/a/2010/09/06/Vodafone_szuka_prezesa

[b]”FT”: prywatne grupy kapitałowe zainteresowane Polkomtelem[/b]

DI, PAP

Największe na świecie prywatne grupy kapitałowe zaoferują do 4 mld euro za przejęcie operatora telefonii komórkowej Polkomtel, którego jednym z udziałowców jest brytyjska sieć Vodafone – donosi poniedziałkowy „Financial Times”.

http://www.pb.pl/2/a/2010/09/06/FT_prywatne_grupy_kapitalowe_zainteresowane_Polkomte

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

[b]Prawne scenariusze zakończenia sporu[/b]

Urszula Zielińska

Telekomunikacja Polska szuka formalnego sposobu uniknięcia konieczności zapłaty gigantycznego odszkodowania. Spółka prowadzi analizy prawne piątkowego liczącego niemal 200 stron postanowienia Trybunału Arbitrażowego z Wiednia. Zdaniem Jerzego Modrzejewskiego, partnera w kancelarii Modrzejewski i Wspólnicy, operator może wnieść o uchylenie wyroku w sądzie powszechnym w Austrii i dochodzić wyeliminowania go z obrotu prawnego. Drugą płaszczyzną, na której TP mogłaby próbować zablokować wejście w życie wyroku, jest procedura uznawania skuteczności orzeczenia Trybunału w Polsce przez krajowy sąd.

http://new-arch.rp.pl/artykul/976545_Prawne_scenariusze_zakonczenia_sporu.html (dostęp płatny)

[b]TP może zapłacić Duńczykom 2 mld zł[/b]

Urszula Zielińska

Przegrana w arbitrażu może być bardziej dotkliwa. Duńska firma zamierza wystąpić o dodatkowe 0,5 mld zł. Niekorzystne dla polskiej spółki rozstrzygnięcie sporu Telekomunikacji Polskiej z duńską firmą DPTG o wpływy ze światłowodu wybudowanego w Polsce w latach 1991 – 1993 zelektryzowały w poniedziałek inwestorów giełdowych w Warszawie i Kopenhadze. Kurs akcji TP spadł o prawie 3 proc., do 16,6 zł. Z kolei notowania GN Store Nord, właściciela DPTG, poszybowały w górę, zyskując prawie 9 proc.

http://new-arch.rp.pl/artykul/976542_TP_moze_zaplacic_Dunczykom_2_mld_zl.html (dostęp płatny)

[b][srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

iPad otwiera nowe możliwości przed branżą reklamową[/b]

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?