Szwedzki dostawca infrastruktury telekomunikacyjnej, Ericsson poinformował dziś, że po przeprowadzonych analizach, od czwartego kwartału br. zrezygnuje z produkcji modemów i inwestycje związane z tą linią produktową przesuwa do R&D sieci radiowych, w tym tzw. małych komórek (small cell).

Jednocześnie zapewnił, że w dalszym ciągu będzie realizował dostawy modemu Ericsson M7450.

Zmiana będzie miała wpływ na strukturę zatrudnienia grupy. Jak poinformował Ericsson, trwają negocjacje z przedstawicielami pracowników w celu ustalenia dalszych działań. Firma poinformowała jedynie, że w dziale R&D jest miejsce dla 500 nowych osób. Tymczasem nad modemami pracowały do tej pory 1582 osoby w Szwecji (689), Indiach (235), Niemczech (216), Chinach (206) oraz Finlandii (122).

Ericsson przejął dział małych modemów LTE od STMicroelectronics, gdy w sierpniu 2013 r. rozwiązano joint venture firm. Wycofuje się z produkcji – jak podał – ze względu na wysoką konkurencyjność tego segmentu, panującą w nim erozję cen i rosnące tempo technologicznych innowacji.

„Sukces na tym ewoluującym rynku wymaga znacznych inwestycji w R&D. W konsekwencji, Ericsson zdecydował się ograniczyć rozwój modemów i skupić się na szansach w obszarze sieci radiowych” – czytamy w komunikacie. Ericsson podał, że na badania i rozwój linii produktowej przeznaczył w tym roku 2,6 mld koron (około 240 mln euro).